Barış mitinginde patlama: 86 ölü, 186 yaralı

10 Ekim 2015 Cumartesi 19:42

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği “Barış Mitingi” öncesi patlama meydana geldi. Sağlık Bakanı, birkaç saniye arayla meydan gelen iki ayrı patlamada 86 kişinin öldüğünü, 186 kişinin yaralandığını açıkladı.

Barış mitinginde patlama: 86 ölü, 186 yaralı
 Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Ankara’da düzenlediği “Barış Mitingi” öncesi patlama meydana geldi.

İçişleri, Adalet ve Sağlık bakanları ortak bir açıklama yaparak katliama ilişkin bilgileri paylaştı. İçişleri Bakanı Selami Altınok, Emek Platformu'nun yasal başvurusu ile yapılan miting alanının Sıhhıye olduğunu ve katılmak isteyenlerin burada aranarak içeri alınmasının planlandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise patlamaların ardından olaya hızla müdahale edilerek olaydan yaklaşık 15 dakika sonra 56 ambulansın bölgede olduğunu söyledi. Müezzinoğlu 186 yaralının tedavi gördüğünü olayda 86 kişinin can verdiğini belirtti.

imc tv Haber Koordinatörü Faruk Eren de patlamalardan birinin Halkların Demokratik Partisi (HDP) kortejinde meydana geldiğini, patlamada hayatını kaybedenlerin olduğu, polisin yaralıların olduğu yere gaz bombalarıyla saldırdığını söyledi.

Alan boşaltıldı

KESK Genel Başkanı Sami Özgen, patlamanın olduğu yerde ses aracından açıklama yaptı.

“Yaralıların taşınması ve delillerin karartılmaması için alanın boşaltılması gerekiyor. Yaralılara destek olmak için hastanelere gidip kan vermek gerekiyor. Bu katliamın sorumlusunun kim olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Patlama alanında bulunan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, patlamaya dair “Kortejler toplanırken 2 büyük patlama oldu. Müthiş bir coşku var burada. Ama görüyoruz ki buna tahammül edemeyenler engellemeye çalışıyor. Ses bombası olduğu söylendi ama yaralılarımız var. Doğrudan polis tarafından yapılan bir saldırı bu çok açık” dedi.

Açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Selami Altınok ile görüştü.

Davutoğlu, aynı zamanda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan da olayda hayatını kaybedenler ve yaralıların durumuyla ilgili bilgi aldı.

Davutoğlu’nun saat 12.00’da ise Başbakanlık resmi konutunda Yalçın Akdoğan, Sağlık Bakanı, İçişleri Bajanı, MIT müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi ile patlamayla ilgili biraraya geleceği, ardından Kayseri’deki programına devam edeceği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan programlarını iptal etti. Erdoğan’ın bugün itibarıyla normalde İstanbul’da biri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, diğeri de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda olmak üzere iki programa katılması bekleniyordu. Erdoğan’ın her iki programa da katılmayacağı belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da Barış Mitingi öncesi meydana gelen patlamayla ilgili patlamanın alçakça bir saldırı olduğunu söyledi. Demirtaş seçim çalışmalarına da ara verdiğini söyledi.

CHP Milletvekili Levent Gök, “Benim gördüğüm en az 25 ölü var. Ölü sayısının 40’a ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Çok vahim bir tablo. Barışın ve demokrasinin katledildiği bir gündür bugün. Gerçek failler ortaya çıkarılmalıdır” dedi.

Emek, barış, demokrasi mitingi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) de olduğu çok sayıda sendika ve meslek örgütü yarın Ankara’da “Emek, barış, demokrasi” ismiyle miting düzenleyecekti.

Miting için saat 10.00’da Ankara Tren Garı’nda biraraya gelecek olan gruplar, buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüyecekti.

Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra Emekçi Hareket Partisi (EHP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emek Partisi (EMEP), Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Kültür Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkevleri, Haziran Hareketi de katılacaktı.

Yorum Gönder