Barzani BDP'lilerle 1,5 saat görüştü

04 Kasım 2011 Cuma 23:26

İstanbul'da bulunan Mesut Barzani, Başbakan Erdoğan'dan önce BDP'lilerle bir araya geldi. Tarafların görüşmesi 1,5 saat sürdü.

Barzani BDP'lilerle 1,5 saat görüştü

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, BDP’lilerle yaptığı görüşmede ‘Kardeş kanının daha fazla akmaması için üzerime düşeni yaparım’ dedi.

Başbakan Erdoğan'ın daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, BDP ve DTK eş genel başkanları ile bir araya geldi.

İstanbul Çırağan Otel'de saat 09.00'da yapılan ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmeye BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk katıldı.

Basına kapalı yapılan görüşmelerde siyasal gelişmeler ve bölgesel sorunlar ele alındı.

BDP ve DTK heyetlerinin Kürt sorunun barışçıl yöntemlerle çözümü için Barzani'nin çaba göstermesini istediği, Barzani'nin ise BDP ve DTK heyetine, "Barış arayışı için, çatışmaların büyümemesi için Türkiye'deyim. Bu çabalarım yoğunlaşarak sürecek. Ben Kürt sorununda tek çözüm yolunun diyalog ve barışçıl yöntemlerden geçtiğine inanıyorum" mesajını verdiği ifade edildi.

BARZANİ GÜL İLE DE BİR ARAYA GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Barzani'yi Tarabya Köşkü'nde kabul etti.

Saat 15.30 sıralarında başlayan ve bir saat süren görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

Barzani'nin yarın da Başbakan Erdoğan'la bir araya gelmesi bekleniyor.

Yorum Gönder