Barzani gelişi ve Kürt Konferansı'na bir-iki

18 Nisan 2012 Çarşamba 02:46

Yarın İstanbul'a gelecek Mesud Barzani'nin gündeminde PKK'nın silah bırakacağını açıklayacağı iddia edilen Kürt Konferansı da var.

Barzani gelişi ve Kürt Konferansı'na bir-iki
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, ABD ziyaretinin ardından, perşembe günü Türkiye’ye geliyor. Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanında Irak Başbakanı Maliki ile ters düşen ve Irak merkezi hükümeti tarafından “terör” suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı çıkarılan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile de biraraya gelecek. Haşimi’nin Barzani ile birlikte Ankara’dan ayrılıp ülkesine dönmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulan ve çok tartışılan “hükümetin PKK ile mücadelede yeni stratejisi”nde Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile koordineli çalışmalar da öngörülüyordu. Bölgesel kaynaklar da, Erbil’de haziranda, Barzani başkanlığında yapılması beklenen Kürt Konferansı’nda Kürt siyasi hareketleri ve gruplarının PKK’ya “Silah bırak, siyasi çözüme gel” çağrısı yapacaklarının sinyalini vermişlerdi. Barzani’nin Türkiye ziyaretinde Kürt konferansının yanında PKK’nın Kürdistan Bölgesel yönetimindeki faaliyetlerinin gündeme geleceği belirtiliyor. Ankara’nın, olası Kürt Konferansı’nın Erbil değil Hewler’de yapılması alternatifini desteklediği de gelen bilgiler arasında.

Türkiye Haşimi krizine müdahil

Barzani’nin Türkiye’deki temaslarında, Haşimi krizinin aşılmasına dair alternatiflerin de değerlendirilmesi bekleniyor. Önceki hafta Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin sağkolu Ulusal Güvenlik Bakanı Falih Fayyad’ı ağırlayan Ankara’nın, krizin aşılmasında etkin rol oynamayı planladığı belirtiliyor

Taraf ’a konuşan diplomatik kaynaklar, ziyaretle ilgili şunları söylediler: “Barzani, ABD dönüşünde Türkiye’de olan Haşimi ile görüşme arzusunda olmalı. Hatta Haşimi’nin dönüşte Barzani ile birlikte Erbil’e dönebileceğine dair sözleri de var. Barzani’nin perşembe mi yoksa cuma mı geleceği henüz netleşmedi. Temaslarda Barzani ABD izlenimlerini paylaşacaktır. Bunun yanında, PKK ile mücadelede etkin işbirliği, Irak politikası ve bölgesel dengeler gibi konular masada olacaktır.”

Taraf

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gazeteci 6 yıl önce yorumlandı

Bu haberde Taraf gazetesi yazarı Melih Altınok, "Ankara`nın, olası Kürt Konferansı`nın Erbil değil Hewler`de yapılması alternatifini desteklediği de gelen bilgiler arasında." cümlesine yer veriyor. Taraf yazarının Erbil'in Arapça, Hewler'in Kürtçe isimlendirme olduğunu, Erbil ve Hewler'in aynı yer olduğunu bilmediği ortaya çıkmıştır. Cehalet işte...

0 Kişi beğendi.