Barzani: Suriye'de Kürtler kendini korusun diye eğitiyoruz

23 Temmuz 2012 Pazartesi 22:30

Berpirsê Ragihandina El-Partî derbarê teqînê de ji Rûdawê re got: 'Şoreşa Sûriyê destê xwe dirêjî xeleka herî teng a Esed kirine û guhertinek li Sûriyê di berjewendiya me de ye' : Mesud Barzani, Suriye'de Kürtlerin Esad sonrası dönemde kendilerini korumaları ve bölgedeki boşluğu doldurmaları için eğitiyoruz.

Barzani: Suriye'de Kürtler kendini korusun diye eğitiyoruz

Mesûd Barzanî: Em kurdên rojava perwerde dikin

Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî ragihand ku perwerde û rahênanê bi kurdên ji Rojavayê Kurdistanê yên li Herêma Kurdistanê hene dikin. Piştre jî emê bişînin welatê wan û ji bo navçeyên Kurdî biparêzin.

Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî di hevpeyvînek taybet ligel kanala El-Cezîre (Beşa Inglîzî) ji bo cara yekemîn eşkere kir ku kampa perwerde û rahênanê ya Kurdên Rojava li Herêma Kurdistanê heye.

Barzanî di vê derbarê de got: “Hêjmarek ji ciwanên kurd ên reviyane, hatine perwerdekirin û em naxwazin bi awayekî rasterast destlêwerdana rewşê bikin. Lê perwerde û rahênan bi wan hatiye kirin.”

Mesûd Barzanî di berdewama hevpeyvînê de radigihîne ku hê ew kurd ji bo Sûriyê nehatine şandin; “Lê armanc heye ku ji bo dagirtina her valehiyekî asayîşê û di dema çûna artêşa rejîma Sûriyê de bişînin.”

Barzanî ew yek jî eşere kir ku ew hêz ji kurdên ji artêşa Sûriyê cûdabûyîn û hatine Herêma Kurdistanê pêkhatiye. Fermanê ji encûmena bilind a berî du heftiyan li bajarê Hewlêrê pêkhatî û ji du aliyên serekî yên Kurdên Sûriyê pêkhatî digre.

Serokê Herêma Kurdistanê dibêje: “Neçûne Sûriyê û hê li vê derê ne. Ger pêwîstiya wê civata bilind bi wan çêbû, wê biçin. Ger na, wê li bendê bin heta rewş yekalî dibe. Ji ber ku xelkê wê navçeyê ne û di dawiyê de wê her vegerin. Armanca vê jî dagirtina valehiyek ku dirûst bibe ye.”

Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî derbarê hevgirtina aliyê Kurdên Sûriyê de jî got: “Arîkariya herî baş a ku em bikarin ji wan re veqetênin, ew e ku pêgeyeke wan a hevgirtî hebe û em di wê de jî bi ser ketin.”

Çavkani: Rudaw.net

HABERİN TÜRKÇESİ: 
El Cezire Televizyonunun İngilizce yayınına konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Irak Kürdistanı Bölgesine yerleşen Batı Kürdistanlıların eğitimlerine katkı sunduklarını açıkladı. Eğittikleri Batı Kürdistanlıların daha sonra kendi ülkelerine geçerek bölgelerini korumak için çaba harcayacaklarını ifade eden Barzani, “Ülkelerinden kaçarak Kürdistan Bölgesine yerleşen Kürt gençlerinin eğitilmelerine katkı sunduk. Bunların henüz bu aşamada direkt bir şekilde Batı Kürdistan’daki duruma müdahale etmelerini istemiyoruz. Ancak bunların ileride doğması muhtemel boşluğa müdahale etmeleri için eğitimlerinin gerekli olduğuna inandık,” dedi. 

Suriye Kürtlerinin eğitimine katkı sunduklarını ilk kez açıklayan Barzani’nin eğittikleri Kürt gençlerinin henüz Batı Kürdistan’a geçmediklerini ancak Suriye ordusunun geri çekilmesi durumunda oluşması muhtemel otorite boşluğunu doldurmak ve asayişin sağlanması amacıyla gençlerin Batı Kürdistan’a gönderilebileceğini, söyledi. 

Barzani El Cezire’ye verdiği söyleşide, eğitilen Batı Kürdistanlı gençlerin tümünün Suriye ordusundan kaçan Kürt gençleri olduğunu belirterek, bunların eğitiminin geçtiğimiz iki hafta önce bir araya gelen Batı Kürdistanlı Kürt örgütlerinin kurduğu Yüksek Kürt Konseyi’nin kararı ve talebi üzerine sağlandığını açıkladı. Henüz eğitilen gençlerin Batı Kürdistan’a geçmediğini açıklayan Barzani, Yüksek Konsey’in karar vermesi durumunda, eğitilmiş Batı Kürdistanlıların boşluğa fırsat vermemek için Suriye’ye geçebileceklerini söyledi. Barzani ayrıca, Eğitilenler zaten bölge insanları ve eninde sonunda kendi topraklarına geri dönecekler. Üstelik bölgelerini de iyi tanıyorlar. Bunların bölge asayişinde, boşluğun doldurulmasında görev almaları doğaldır. 

Barzani Batı Kürdistanlı güçlerin birliklerinin devamı içinde çaba göstereceklerini belirterek birlik devam ettiği sürece Batı Kürdistanlıların başarılı olmalarının önünde bir engel yoktur. 

Kaynak: rudaw.net sitesinden çevrilmiştir.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Siyasetmedar 6 yıl önce yorumlandı

Ferasetli ve doğru tutum almak buna denir işte... Uzlaşma, kararlılık ve net taleplerle başından beri en ilkeli ve ileri görüşlü politika yapan değerli başkan Barzani'yi kutlamak lazım... Kürtlerin artık bizans oyunlarıyla kimseyi ve kendilerini kandırmanın zamanı geçti. Açık tavır ve barış mesajlarıyla, kimseyi dışlamadan ve küçümsemeden dostluk ve hakkaniyet siyasetini yürütmek elzemdir.

0 Kişi beğendi.