Barzani'den Peşmerge Güçleri'ne emir: Rojava için hazır olun!

01 Temmuz 2015 Çarşamba 16:46

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 'Başkomutan' sıfatıyla Peşmerge Güçleri'ne, Rojava'ya destek için hazır hale gelinmesi doğrultusunda talimat verdi.

Barzani'den Peşmerge Güçleri'ne emir: Rojava için hazır olun!
 Rûdaw’ın haberine göre, Federal Kürdistan Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Cemal Eminki, Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin talimatı üzerine Rojava için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

“Bölgeye güç gönderme ihtimali var mı?” sorusu üzerine Eminki, bu konudan basınla bilgi paylaşamayacaklarını belirtti.

Korgeneral Cemal Eminki, “Başkan’dan Haseke ve çevresinde Kürt güçlerine destek vermek için hazır olmamız yönünde talimat aldık” dedi.

Haseke’de Kürtler’in yoğunlukta olduğu Salihi ve Müftü mahallelerine IŞİD örgütü dün havan topları ve roketlerle saldırı başlatmıştı.

Kentin güneyi ile doğusundaki mahallelerde rejim güçleri ile örgüt arasında, Aziziye Mahallesi’nde ise Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile örgüt arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

IŞİD, 3 Haziran’da Haseke’nin güney ve güneybatısında Suriye Ordusu’nun kontrol noktalarını ele geçirmişti.

Rûdaw’a konuşan peşmerge komutanlarından Serbest Lezgin ise, IŞİD mensuplarının Kobani’ye sızarak katliam yapmasından duydukları üzüntüü dile getirerek, “O toprakları korumak için bize düşen herşeyi yapmaya hazırız” dedi.

Daha önce Federal Kürdistan Bölgesi Başkan Barzani’nin talimatı ve parlamentonun kararıyla, Peşmerge Güçleri 28 Ekim’de ağır silahlarla Türkiye üzerinden Kobani’ye geçmiş, IŞİD'in Kobanê'den temizlenmesi üzerine son Peşmerge birliği 30 Nisan 2015’te Erbil’e dönmüştü.

Yorum Gönder