Barzani'nin Kürd siyasi partileriyle görüşmesinde neler konuşuldu?

12 Aralık 2015 Cumartesi 00:08

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kürd siyasi partilerle bir araya geldi. Siyasi parti temsilcileri görüşmeleri anlattı.

Barzani'nin Kürd siyasi partileriyle görüşmesinde neler konuşuldu?
 Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kürd siyasi partilerle bir araya geldi. Siyasi parti temsilcileri görüşmeleri anlattı.

 

9 Aralık’ta Türkiye Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine Türkiye’ye giden Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, Kuzey Kürdistanlı siyasi partilerle de bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Toplantı hakkında açıklamalarda bulunan siyasi parti temsilcileri, görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiğine değindi.

 

PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak görüşme hakkında şunları belirtti: “Sayın Barzani, Musul Başka’daki Türk askerlerinin varlığı hakkında Irak Başbakanı İbadi ile görüştüğünü ve eğitim amacıyla orda olduklarını kendisine aktardığını söyledi.’’

 

Barzan’nin Kürd siyasi partileri ile bir araya gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Bucak, “ Toplantıda Sayın Barzani çözüm süreci, Kuzey Kürdistan’da kazılan hendekler ve birkaç konu hakkında konuştu. Bu konuda kendi üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduğunu yineledi’’ ifadelerini kullandı.

 

PAKURD Başkanı İbrahim Halil Baran ise toplantıda Barzani’nin Başika’daki Türk askerleri, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi ve ekonomik kriz, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’deki çözüm sürecinden bahsettiğini belirtti.

 

İbrahim Halil Baran sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Barzani IŞİD ile mücadelede ısrarlı olduklarını ve koalisyon devletlerinin de aynı şekilde ısrarlı olduklarını söyledi.’’

 

PAKURD Başkanı İbrahim Halil Baran, şunları kaydetti: “ Sayın Barzani, hendek savaşının sivillere zarar verdiğini söyledi. Mesud Barzani bu konuda kendi deneyimlerinden bahsetti. Barzani: ‘Biz Rewanduz kentini alabilirdik. Ama babam Mele Mustafa Barzani buna izin vermedi. Mele Mustafa, eğer Rewanduz’u alırsak oradaki halkın ihtiyaçlarını karşılayamayacağımızı ve bu yüzden halka zarar vereceğimizi düşündüğü için vazgeçtik’ dedi.” 

 

Toplantıda Barzani’nin, Kürd siyasi parti temsilcilerine kimi çevrelerin barış sürecinin yürütülmesini istemediğini belirttiği aktarıldı.

 

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin ayrıca şunları dile getirdiği bildirildi:

 

“Öyle zamanlar yaşadık ki günü geldi Enfal ve Halepçe katliamını yapanların elini sıkmak zorunda kaldım. Ben bunu Kürd halkı ve Kürdistan’ın çıkarları için yaptım. Kuzey Kürdistan halkı da bunu iyi bilmeli ve anlamalıdır. Bu yüzden tüm Kürd siyasi partileri barış sürecinde muhatap alınabilmelidir. Ve herkes kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.’’

BASNEWS


Yorum Gönder