'Başbakan yeni bir operasyon başlatıyor'

03 Ekim 2011 Pazartesi 21:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın Alman vakıflarıyla ilgili sözlerine ilişkin "Sayın Başbakan BDP'li belediye başkanlarını ceza evine koymanın yeni bir operasyonunu başlatıyor kanaatindeyim" değerlendirmesinde bulundu.

'Başbakan yeni bir operasyon başlatıyor'
Almanya Büyükelçiliği’nde, "Alman Birliği Günü" dolayısıyla bir resepsiyon düzenlendi. Kutlamalar çerçevesinde yapılan havai fişek gösterisinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Baydemir, Türkiye’deki bütün patlamaların havai fişek patlamasından ibaret olmasını temenni ettiğini ifade ederken, “Havai fişek patlaması dışında hiçbir patlamanın bu coğrafyada olmamasını yürekten temenni ediyorum” dedi. 

Başbakan Erdoğan’ın, Alman vakıfları ile ilgili iddialarının anımsatılması üzerine Baydemir, “Sayın Başbakanın ifade etmiş olduğu, iddia ettiği ve bizim BDP’li belediyelerin de ismini zikrettiği konuya dair Sayın Başbakana bir çağrıda bulunmak istiyorum; 2004 yılından 2011 yılının bu akşamına kadar Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum tüm dönem içerisinde maaşım dışında tek bir kuruşa tenezzül etmişsem lütfen bunu ortaya çıkar ve gereğini yap. Bütün Türk halkına çağrımdır; Türkiye’nin herhangi bir belediye başkanı, herhangi bir milletvekili, herhangi bir siyasetçisi, herhangi bir valisi, kamu ortamında bulunan herhangi bir yönetici kim ki maaşı dışında tek bir kuruşlu tenezzül etmişse o namerttir ve kimin elinde böylesi bir bilgi, belge, veri varsa ortaya koymazsa o da öyledir” diye konuştu. 

TELEVİZYONDA TARTIŞMA ÇAĞRISI
Söz konusu kredi sözleşmelerinin Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine gibi devlet kurumlarının onayıyla yapıldığına dikkat çeken Baydemir, “Benim çağrım; ilgili bakanla birlikte her hangi bir ulusal televizyon kanalında medeni bir şekilde bunu tartışalım. Sayın Başbakana çağrıda bulunuyorum. Gelsinler bunu tartışalım. Ayrıca Sayın Başbakan BDP’li belediye başkanlarını ceza evine koymanın yeni bir operasyonunu başlatıyor kanaatindeyim” diye konuştu.

ANKA

Yorum Gönder