Başbakanlık'ta HDP'li vekiller ile çözüm süreci toplantısı

21 Mayıs 2014 Çarşamba 13:08

Çözüm süreciyle ilgili İmralı-Kandil-Ankara arasında diyalogu sağlayan heyetten HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, çatışmasızlığın sürmesi ve çözüm sürecinin devamı konusunda hükümetin ve Kandil'in bir kez daha irade ortaya koyduğunu söyledi.

Başbakanlık'ta HDP'li vekiller ile çözüm süreci toplantısı
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken, Başbakanlık merkez binada Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirmek için bir araya geldi.

Çıkışta heyet adına açıklama yapan Önder, “Gelinen nokta ve bu güne kadar yapılanlar ve bundan sonrasına dair kapsamlı bir değerlendireme ve görüş alışverişinde bulunduk. İçinden geçmekte olduğumuz bu çatışmasızlık sürecinin çok kıymetli olduğunu, korunması ve kalıcılaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Gerek İmralı’da Sayın Öcalan’la gerek KCK yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerin ve halktan değişik siyasal kurumlardan aldığımız izlenimleri paylaştık. Hükümet cenahında yapılan değerlendirmeleri de dinledik. Rutin görüşmelerimizden birisiydi. Bu tarzı toplantıları yeri geldikçe değişik siyasi heyetlerle de yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Önder, ayrıca yeni bir İmralı ziyareti için tarih olmadığını, bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta sonu gitmeyi umduklarını belirtti. 'Çözüm sürecinin yasal zemine kavuşması başından beri bir talebiniz vardı. Bu talebi ilettiniz mi?' sorusuna ise Önder şu cevabı verdi: “Üzerinde çalışıldığı söylendi genel olarak. Konuştuğumuz çerçeve bundan ibaret.”

"SÜREÇ DEVAM EDECEK"

Buldan, toplantının içeriğine ilişkin çok fazla açıklama yapmama kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Genel hatları ile Bakanlara hem Kandil, hem İmralı adasında yaptığımız son görüşme ile ilgili izlenimleri biraz aktardık. Bir de Başbakan iki gün önce bakanlarla bir süreç toplantısı yapmıştı. Bunun içeriğini, süreç ile ilgili neler görüşüldüğünü ilerleme olup olmadığını bunları öğrenmek istedik. Hem Kandil'de, hem bakanlarla yaptığımız görüşmede son günlerdeki gerginlik ve bazı yerlerde çıkan çatışmalar gündeme geldi. Genel olarak çatışmasızlık sürecinin devam etmesi iradesi çıktı ortaya. Özellikle bakanlarla görüşme açısından söylüyorum. Burada bizim de bazı hassasiyetlerimizin olduğunu, işte bu Hakkari Meskan dağında bir kişinin yaşamını yitirmesi, Yine Rojavalı bir kadının sınırı geçerken tarandığı ve yaşamını yitirdiği, dolayısıyla bunlar çatışmasızlık sürecini tetikleyen olaylar. Bunlara dikkat edilmesi konusunda biz bir uyarı yaptık.

Bundan sonra bunların olmaması gerektiğini söyledik. Onlar da bunun doğru olduğunu söyleyip notlarını aldılar. Onlar da böyle bir hassasiyetin gösterilmesi konusunda hemfikirler."

Haberimport

Yorum Gönder