Batı ve doğu güçleri birleşmek üzere. Suriyelilerin geçişi ise başladı!

14 Haziran 2015 Pazar 23:06

YPG’nin doğu cephesi güçleri şu dakikalarda Til Ebyad yakınlarındaki Nehir Cellab’ı geçti. Sınırda bekleyen ve Türkiye'ye alınmasına karar verilen binlerce Suriyelinin saat 17.15'ten itibaren bir anda sınıra yüklenmesiyle çıkan kargaşa üzerine durdurulan geçiş, bir saat sonra düzen sağlanarak yeniden başladı.

Batı ve doğu güçleri birleşmek üzere. Suriyelilerin geçişi ise başladı!
 YPG güçlerinin Til Ebyad’a yönelik başlattığı kıskaç harekatını takip eden AHNA muhabirleri, iki cephe halinde Til Ebyad’i özgürleştirmek için harekete geçen YPG güçlerinin doğu cepesinden saat 20.25 dolaylarında Bakurê Kurdistan’dan gelerek Til Ebyad’dan geçen Nehir Cellab’ı (Cellab Nehri) geçtiklerini bildirdi.

Serêkanîyê yönünden Til Ebyad’a yönelen YPG’nin doğu cephesi güçleri ile Kobani’den gelen batı cephesi güçleri YPG ve Burkan El Firat savaşçılarının ilerleyen saatlerde birleşeceği ve bu bululmaya az kaldığı öğrenildi.

YPG güçleri dün akşamdan şu saatlere kadar Til Ebyad bölgesinde 43 köy ve 20 mezra ile Sikuk kasabasını tümden çetelerden temizleyerek özgürleştirdi.

YPG savaşçılarının Til Ebyad operasyonu tüm hızıyla sürüyor.

Suriyelilerin geçişi başladı!

Akçakale Sınır Kapısı'nın yanında oluşturulan koridordan Türkiye'ye alınmaya başlanan Suriyelilerin geçişi devam ediyor. 

Geçişler, Akçakale Sınır Kapısı'nın hemen yanında tel örgüler kaldırılarak açılan koridordan düzenli bir şekilde yapılıyor. Kayıtları yapılarak Türkiye'ye alınan Suriyeliler, Gümrük Alanı'nda hazırlanan yere götürülüyor. Türkiye'ye alınan Suriyelilerden akrabası olanlar onların yanına, diğerleri kamplara gönderilecek.


Ajanslar

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder