Bayık: AKP ve Erdoğan savaşa tutunuyor

02 Haziran 2015 Salı 12:00

AKP'nin HDP'yi baraj altında bırakmak için JİTEM ve kontrgerilla gruplarını da sahaya sürdüğünü belirten Bayık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi amaçları için Türkiye halklarını felakete götürdüğünü söyledi.

Bayık: AKP ve Erdoğan savaşa tutunuyor
 Cumhuriyet Gazetesi'nden Ayşe Yıldırım'a konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 7 Haziran seçimleri, AKP'nin savaş politikaları ve demokrasi güçlerinin pozisyonuna ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. AKP'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi iktidarını korumak için Türkiye'yi Ortadoğu savaşına sürüklediği uyarısı yapan Bayık, 7 Haziran seçimlerinde demokrasi güçlerinin alacağı sonucunun önemine dikkat çekti. 

Oldukça çatışmalı bir seçim süreci yaşandığını bunun da Türkiye'de siyasal sistemin yaşadığı tıkanıklığın bir sonucu olduğu analizini yapan Bayık, Türkiye'de yaşanan siyasal boşluğa dikkat çekti. Bu alanın demokrasi güçleri tarafından doldurulması gerektiğini vurgulayan Bayık "Demokrasi güçleri bu sefer de doldurmazsa kendileri açısından hiç de iyi bir sonuç ortaya çıkmaz" uyarısı yaptı. Yaşanacak olanın esas itibariyle bir rejim seçim seçimi olduğunu söyleyen Bayık, seçimlerin de bu yönüyle AKP ve HDP arasında geçtiğine işaret etti. 

'AKP çatışma siyaseti izliyor'

AKP'nin HDP'yi baraj altında bırakmaya çalıştığını, bunun için de gerilim ve çatışma siyasetini devreye koyduğunu belirten Bayık, AKP'nin izlediği siyaseti şu sözlerle anlattı: "Yer yer şiddeti, çatışmayı, ölümleri arttırmayı istedi. Ölümler üzerinden şovenizmi alabildiğine güçlendirmeyi böylece demokrasi güçlerinin önünü kesmeyi ve böylece seçimleri kazanmayı esas aldı. Onun için ha bire ortamı provoke ediyor, gerginleştiriyor, çatışmalı duruma getiriyor." Bayık, demokrasi güçlerinin ise şimdiye kadar AKP'nin bu tuzağına düşmeyecek başarılı bir politika yürüttüklerini de sözlerine ekledi. 

'JİTEM ve kontrgerilla sahada'

AKP'nin, seçimi kazanmak için öldürme ve bombalamalar dahil bir çok yönteme başvuracağı bilgisine önceden sahip olduklarını aktaran Bayık, yaşanan gelişmelerin de bunu doğruladığını belirtti. AKP'nin, her şeyi kendi iktidarına kurban edebileceğini söyleyen Bayık, JİTEM ve kontrgerilla gruplarının da sahaya sürüldüğüne dikkat çekti. 

'Gerillayı da tahrik ediyorlar'

Aynı zamanda, devlet kurumları eliyle de halka yönelik baskı ve sindirme politikalarının yürütüldüğünü aktaran Bayık, "Yer yer bazı subaylar, kaymakamlar, valiler toplantılar yapıyor. Açık açık 'HDP'ye oy verirseniz sizi yaşatmayız buralarda' diyorlar" ifadelerini kullandı. Türk ordusunun gerilla güçlerini de tahrik etmeye çalıştığı bilgisini paylaşan Bayık, şunları örnek verdi: "Mesela helikopterler ateş açıyor. Toplarla tanklarla, sürekli savaş uçaklarının keşif uçuşları var."

'AKP Türkiye'yi savaşa sürüklüyor'

Gerilim ve çatışma politikasının Türkiye ile de sınırlı olmadığına dikkat çeken Bayık, Türkiye'nin Güney Kürdistan'a da silah ve asker gönderdiğini aktardı. "Musul ve Telafar'e yönelik Güney'de bazı güçlerle birlikte bazı operasyonlar yapacakları söyleniyor. Suriye'de El Nusra cephesini destekledikleri bir savaş merkezi kurdukları söyleniyor" diyen Bayık, El Nusra cephesinde bazı Türklerin olduğu, hatta son yapılan bir hava saldırısında öldürülen El Nusra'nın ileri gelen 15 üyesinin de Türk olduğuna dair kendilerine ulaşan bilgileri de paylaştı. 

Yurtta savaş bölgede savaş 

AKP'nin demokratik yollarla gücünü koruyamayacağını fark ettiğini söyleyen Bayık, "AKP ve Erdoğan sadece Türkiye'ye değil, bölgeye yönelik de bir savaş politikası izliyor. Onun için Türkiye'yi savaşa sürüklüyor" sözleriyle AKP'nin savaş politikalarıyla ayakta kalmaya çalıştığına dikkat çekti. 

Erdoğan Türkiye'yi felakete sürüklüyor

Erdoğan'ın kişisel amaçları için Türkiye halklarını felakete götürdüğü uyarısı yapan Bayık "Bunu önlemenin yolu demokrasi güçlerinin onların tuzağına düşmeden seçimlerde başarı elde ederek parlamentoya girmesidir. Bu başarılırsa Erdoğan'ın savaş politikaları zayıflatılabilir" değerlendirmesiyle 7 Haziran seçimlerinin önemine vurgu yaptı.


Yorum Gönder