BDP: Diyarbakır Newroz'u 18 Mart'ta Kutlanacak

16 Mart 2012 Cuma 23:14

BDP'nin Nevruz'u 18 Mart'ta kutlama talebine Diyarbakır Valiliği izin vermedi. BDP ise Newroz'un 18 Mart'ta kutlanacağını bildirdi.

BDP: Diyarbakır Newroz'u 18 Mart'ta Kutlanacak
BDP’nin 18 Mart'ta kutlama talebine Diyarbakır Valiliği, Newroz'un gününde kutlanması gerektiğini belirterek izin vermedi. BDP'nin 18 Mart tarihinde yapılan başvurusunu reddeden Valilik, Newroz'un 21 Mart günü kutlanmasını istedi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Her özel Bayram gibi bu bayramın da kendi özel gününde kutlanmasını arzu ediyoruz. Heyecan coşku ve güzellikle Nevruz'un 21 Martta kutlanması daha makul. Nevruz dünyanın her yerinde her ülkede 21 Mart içerisinde kutlanıyor. Biz bu noktada öğleden sonra gerekli tebligatı yapacağız." dedi.

BDP ise Diyarbakır'da kutlamanın 18 Mart günü yapılmasını kararlaştırdı. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Newroz için hazırlıkların devam ettiğini, Newroz'un 18 mart'ta kutlanacağını ve valiliğin kararının halkı bağlamayacağını bildirdi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığında Diyarbakır'da toplanan BDP'li seçilmişler, Diyarbakır Newroz'u ve diğer iller dahil olmak üzere 18'inde ve diğer tarihlerde yapılacak kutlama tarihlerinin değiştirilmeyeceği yönünde karar aldı.

(haberdiyarbakır)

FOTO: Arşiv


Yorum Gönder