BDP: Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezarlarını teslim edin

29 Haziran 2014 Pazar 14:43

Şeyh Said ve 47 dava arkadaşı, 29 Haziran'da 1925 idam edilmelerinin 89'uncu yıldönümünde idam edildikleri Dağkapı Meydanı'nda BDP Diyarbakır İl Örgütü tarafından anıldı.

BDP: Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezarlarını teslim edin
BDP Amed İl Ögrütü, Şeyh Said ve 47 arkadaşının idam edilişinin yıl dönümünde Dağkapı Şeyh Sait Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, “Atalarımızın cenazelerine yaptığınız saygısızlıktan vazgeçin. Mezarlarını aileleri, ardılları olarak bizlere teslim edin. Onları kendi örf, adet ve inancımıza göre gömmek; mezar taşlarını dikmek ve vasiyetlerini yerine getirmek istiyoruz” dendi.

BDP Amed İl Örgütü, Şeyh Sait ve 47 arkadaşının idam edilişinin 89’uncu yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı. İl Eşbaşkan Yardımcısı Eşref Mametoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Bugün 29 Haziran. Şeyh Said Efendi ve 47 dava arkadaşının idam edilmelerinin 89. yıldönümü. 29 Haziran Şehitleri şahsında yakın tarihimizde yitirdiklerimizi anmak için buradayız” dedi.

“Atalarımızın ruhlarını anmak; yaşanan zulümlerin lanetlenmesi ve bu zulümler sonucunda 89 yıldır giderek büyüyerek kanayan yaraya dikkat çekmek ve bu yaranın tedavisi için sorunun çıkış kaynağında yapılan büyük hataların giderilmesine çağrıda bulunmak için buradayız” diye devam eden Mametoğlu, tarihin kadim halklarından biri olan Kürtlerin ve birlikte yaşadığı komşu halklardan Türklerin temsilcilerinin yaşadığı sorunların çatışma ve ayaklanmalara yol açtığını ifade etti.

Bunun sonucunda yaşanan idamların halklar arasındaki ilişkileri içinden çıkılamaz hale getirdiğini de belirten Mametoğlu açıklamaya şöyle devam etti: “Önderleri şahsında darağaçlarına çekilen, kıyım ve sürgüne tabi tutulan Kürtler 89 yıl sonra hak, adalet, eşitlik ve özgürlük arayışlarını sürdürmektedirler.

Ne inkâr ve imha ne de başkaldırı ve isyan çözüm getirememiştir.

Atalarımıza reva görülen idamlar ve idamlar sonrası cenazelerinin toplu gömülmesi ve yerinin gizli tutulması, mezarlarının ailelerine, halkımıza verilmemesi bu halkın belleğinden yaşananları söküp atmamış; bilakis güçlü bir sahiplenmeyi yaratmıştır.

Bizler burada insani ve ahlaki bir anlayıştan yola çıkarak Kürtlerin sorunlarına çözüm kapısının açılmasını, yaşanan çözüm sürecinin adaletli yürümesinin yolunu gösteriyoruz.

Atalarımızın cenazelerine yaptığınız saygısızlıktan vazgeçin. 

Mezarlarını aileleri, ardılları olarak bizlere teslim edin.

Onları kendi örf, adet ve inancımıza göre gömmek; mezar taşlarını dikmek ve vasiyetlerini yerine getirmek istiyoruz.”

“Bu, Kürtlere tarihte yaptığınız zulümlerden dolayı bir özür anlamı taşıyacaktır” diye devam Mametoğlu, bunun sorunların çözümünde bir çıkış noktası olması gerektiği ve her sorunun çıkış kökünden çözümlenir anlayışının da bunu gerektirdiğini kaydetti.

“Aksi bir mantıkla 29 Haziran 1999 yılında Kürt Halk Önderi'ne verilen idam cezası ile 1925 29 Haziran’ına atıfta bulunularak idam cezası vermek ve inkâr- imha politikaları ile çözüm mümkün değildir” diyen Mametoğlu, çözümün yolunun Kürtlerin en temel insani haklarını eşitlik temelinde kabul etmek olduğu da belirtti.

Başta Şeyh Said hadisesinde yaşanan katliamlar olmak üzere, Zilan, Dersim ve en son Roboski katliamının aydınlatılması gerektiğini de vurgulayan Mametoğlu, “Kürtlerin iradesine saygı ve karşılıklı müzakereler ile ortak bir yaşamın tesisi mümkündür.

Şahadetlerinin 89. yıldönümünde burada Dağkapı’da bulunan Şeyh Said Meydanı’nda bir kez daha şehitlerimizi anarken aziz hatıralarına bağlılığımızı ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi. 


Yorum Gönder