BDP'li Tutuklu Vekillere Tahliye Kararı

04 Ocak 2014 Cumartesi 18:50

Dün tahliye edilen tutuklu vekillerden İbrahim Ayhan ve Gülseren Yıldırım'dan sonra bugün de Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın tahliyesine karar verdi.

BDP'li Tutuklu Vekillere Tahliye Kararı
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, dün Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın tahliyesine karar verdi.

Yıldırım ile Ayhan’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının ardından mahkemeye başvurmuşlardı. 
KCK davasından 10 yıla varan hapis istemiyle yargılanan Gülser Yıldırım 15 Şubat 2010'dan beri Mardin Cezaevi'nde tutukluydu. İbrahim Ayhan da 1 Ekim 2010'dan beri Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutukluydu..


3 milletvekili daha tahliye olacak

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile bağımsız milletvekili Kemal Aktaş'ın tahliyesine oy birliğiyle karar verdi.

Diyarbakır'da tahliye talepleri reddedilen KCK davaları sanıklarından BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatlarının başvuruda bulunmasının ardından Anayasa Mahkemesinin, "tutukluluklarının makul süreyi aştığı" ve "seçilme haklarının ihlali" iddiasıyla başvurularını haklı bulması üzerine Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 milletvekilinin tahliye talebini görüştü.

Mahkeme heyeti, yaptığı değerlendirme sonucu, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 14 Nisan 2009'dan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili Aktaş ile 18 Nisan 2009'dan bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili Irmak ve "terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak" suçundan 27 Nisan 2009'dan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili Sarıyıldız'ın oy birliğiyle tahliyesini kararlaştırdı.

Milletvekillerinin tahliyelerine ilişkin evrakın, tutuklu bulundukları Diyarbakır D ve E Tipi Cezaevine gönderildiği öğrenildi. (AA)

Yorum Gönder