BDP'liler kendilerini ihbar etti

16 Kasım 2011 Çarşamba 13:46

BDP’nin KCK operasyonlarını protesto etmek için başlattıkları "kendimi ihbar ediyorum" kapsamında, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş İstanbul Adliyesi'ne gelerek, kendini savcılara ihbar etti.

BDP'liler kendilerini ihbar etti

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Filiz Koçali ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Beşiktaştaki İstanbul Adliyesine gelerek, KCK operasyonları"na karşı başlattıkları "Kendimi ihbar ediyorum" kampanyası çerçevesinde savcılığa dilekçe verdi. Adliye girişinde açıklama yapan Demirtaş, "BDP bu topraklarda yıllardır, öz kardeşliği, kardeşliği, sevgiyi ve bir arada yaşamayı savunuyor. Ama AKP en çok BDP'den rahatsız oluyor. Bu operasyonlar bunu gösteriyor. Kendilerine verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı mutluyum" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP),KCK operasyonları"na karşı başlattıkları kampanya kapsamında, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek, savcılara kendini ihbar eden dilekçeyi verdi. Demirtaş'la birlikte adliyeye Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, İl Eş Başkanı Asiye Kolçak ve parti avukatları katıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçesini sunmadan önce bir açıklama Demirtaş, "Aynı zamanda DYG üyesi 72 öğrencinin davası ve puşi taktığı için 22 aydır tutuklu bulunan öğrenci Cihan Kırmızıgül'e destek için buradayım" dedi.

"PARELEL DEVLET CEMAATİN TA KENDİSİDİR"
Başbakan Erdoğan'ın "Paralel devlet" iddialarına sert cevap veren Demirtaş, "Başbakan diyor ki 'paralel devlet kurmak istiyorlar'. Paralel devlet cemaatin, AKP'nin ta kendisidir. Devlet içinde devlet var. Bunlar Rektörleri, yöneticileri kendi paralel devletlerine göre atıyorlar. İşte asıl paralel devlet cemaatin ta kendisidir" dedi. Son dönemde artan KCK operasyonları nedeninin de AKP'nin kendi paralel devletini örtbas etmek için olduğunu vurgulayan Demirtaş, "BDP bu topraklar yıllardır, öz kardeşliği, kardeşliği, sevgiyi ve bir arada yaşamayı savunuyor. Ama AKP en çok BDP'den rahatsız oluyor. Bu operasyonlar bunu gösteriyor. Kendilerine verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı mutluyum" şeklinde konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANI KCK"NİN BAŞSAVCISI
Başbakan ve İçişleri Bakanı'nın BDP ile ilgili yaptığı açıklamaları eleştiren Demirtaş, KCK iddianamesinin nasıl yazıldığına dikkat çekti. "Savcılardan önce Sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı iddianameyi yazıyor" diyen Demirtaş, "Savcılara bu süreçte çok iş kalmıyor. Başbakan'ın konuşmalarını kes kopyala yapıyorlar. Şimdiki savcıların işi çok kolay" diye konuştu. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e "KCK'nin başsavcısı" diyen Demirtaş, "Oradan seslenen başsavcıya sesleniyorum. Buradan kendimi ihbar ediyorum. BDP'li olan herkesi KCK'li diye tutukluyorsunuz. BDP'nin Eş Başkanı olarak, bizimle ilgili iddianameyi hazırlayın her şeyi ben yaptım. Bizi yargılayın" dedi.

"Kendimi ihbar ediyorum" kampanyası çerçevesinde hazırladığı dilekçeyi de okuyan Demirtaş,"14 Nisan 2009'dan bu yana partimiz üye ve yöneticilerine karşı cezalandırma operasyonları kesintisiz yürütülmekte, KCK adı altında parti yöneticilerimiz, milletvekillerimiz kadın ve gençlik meclis üyelerimiz, üyelerimiz, insan hakları savunucuları, akademisyenler, sendikacılar, gazeteciler tutuklanmakta. Suç diye içeri attıklarınızın bütün faaliyetlerine katıldım. Bu faaliyetler suçsa ben de bu suçu işledim ve kendimi ihbar ediyorum" diye kaydetti.
(birgün)

Yorum Gönder