BDP'nin tutuklu milletvekilleri artık serbest

05 Ocak 2014 Pazar 01:03

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın tahliyesine karar verdi.

BDP'nin tutuklu milletvekilleri artık serbest
Tutuklu BDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş Anayasa Mahkemesi kararı ardından Diyarbakır E ve D Tipi Cezaevi'nden tahliye oldu.

Yüzlerce kişi tarafından karşılanan BDP'li vekiller, cezaevi çıkışı barış güvercinleri uçurdu. Tahliye olan vekiller demokrasiye katkı sunacak olanların cezaevlerinde bulunduğunu, hasta tutsakların durumunu da hatırlatarak "sevincimiz yarım, içimiz buruk" dedi. 

Anayasa Mahkemesi, BDP milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ile bağımsız milletvekili Kemal Aktaş'ın da hak ihlaline uğradığına karar vermesinin adından, Diyarbakır 6.Ağır ceza mahkemesi her 3 milletvekilinin tahliyesine karar verdi. Tahliye kararlarının ardından yüzlerce kişi milletvekillerinin tahliye olacağı Diyarbakır E ve Diyarbakır D Tipi önünde toplandı. Tahliye olan BDP'li Selma Irmak, cezaevi önünde BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, annesi Emine Irmak, yakınları ve partililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

Çıkışta konuşan Irmak, sevinçlerinin yarım bir sevinç olduğunu belirterek, "Dün tahliye olan arkadaşlarımız da aynı şeyi söylediler. Onlarla aynı duyguları paylaşıyoruz. Bu cezaevleri kapıları açılmadığı sürece sevincimiz yarım kalacaktır" dedi. Çıkışlarının Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine olduğunu söyleyen Irmak, bu karar doğrultusunda da bireysel başvuru yapmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Bir ülkedeki cezaevlerinin o ülkenin demokrasi göstergesi olduğunu kaydeden Irmak, Türkiye'deki cezaevlerinin işkence koşullarının sürdürüldüğü alanlar olduğunu dile getirdi. 

Hasta tutsakların durumuna da değinen Irmak, yüzlerce hasta tutsağın hala cezaevlerinde tutulduğunu ve her gün bir tabutun cezaevinden çıkardıklarını kaydetti. Irmak, en son Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu tek kişilik hücrede, kalp krizi geçiren, zamanında müdahale edilmeyen ve 18 gün hastanede yaşam mücadelesi veren 45 yaşındaki Seyithan Taşkıran'ın yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Cezaevindeki sorunların bu şekilde devam ettiğinin altını çizen Irmak, Taşkıran'ın ölümüyle buruk bir sevinç yaşadıklarını belirtti.

Ülkedeki demokrasiye katkı sunmak isteyen ve bu ülkenin asıl hazineleri olan kadın, genç, insan hakları savunucuları, gazeteci, avukatların ve diğer tüm tutuklu arkadaşlarının özgür olmadığı sürece kendilerini özgür hissetmeyeceklerini dile getiren Irmak, mücadelelerine bu kapsamda devam edeceklerini kaydetti. Irmak, 'Bizim çıkımız soruna çözüm değil ancak pansuman olur" dedi. 

Irmak'ın tahliyesinin ardından yüzlerce kişi Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde vekillerin çıkışını bekledi. Uzun bekleyişin ardından cezaevinden çıkan Aktaş ve Sarıyıldız, BDP'li vekiller Altan Tan, Nazmi Gür, BDP İl Başkan vekili Emin Yılmaz tarafından çiçeklerle karşılandı. Vekillerin cezaevi kapısından çıkmasıyla birlikte cezaevi önünde toplanan kitle "Bi Serok Apo" sloganları attı. 

Duygulu anların yaşandığı cezaevi kapısı önünde Aktaş ve Sarıyıldız barış güvercinleri uçurduktan sonra tahliye edilen vekiller adına Kemal Aktaş konuştu.

Hukuksuz ve gayri meşru bir şekilde dönemsel olarak yaşanan gelişmeler neticesinde gerçekleşen operasyonlar kapsamında tutuklandıklarını ifade eden Aktaş, ülkede yaşananların bu hukuksuzluk, adaletsizlik ve ayrımcılığın en iyi göstergesi olduğunu kaydetti. Aktaş, en son Anayasa Mahkemesi'nin yerel mahkemelerin tüm ayak diremelerine rağmen bu sürece bir "neşter" attığını söyleyerek, bu süreçte yaşananların ülkedeki adaletsizlik, hukuksuzluk ve ayrımcılığı bir kez daha ortaya çıkardığını dile getirdi. 

Kendileri gibi cezaevinde bulunan diğer arkadaşlarının da suçsuz olduğunu belirten Aktaş,"Fiziki olarak buluştuk ama yüreğimizin yarısı içeride kaldı. Geçte olsa gasp edilen hakkımızın verilmesi sevindirici olduğu kadar, bir o kadar  da içimiz buruk. Çünkü bizim gibi sadece Türkiye'nin ve Ortadoğu halklarının özgürleşmesi için siyaset yapan binlerce arkadaşımız hala bu kapıların arkasında tutuklu. Bu arkadaşlarımızın bazılarının durumu ağır. Eğer gerçekten demokratik çözüm sürecinin kalıcılaştırılması isteniyorsa bu adımların atılması lazım. Bizler Türkiye'nin demokratikleşmesi için mücadelemizi kaldığımız yerden devam ettireceğiz. Kürt sorunun çözümü ve kalıcı barışın sağlanması için mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Bizleri desteklemek için buraya gelen tüm halkımıza teşekkür ediyoruz" dedi.  

Yapılan açıklamanın ardından Aktaş ve Sarıyıldız ve beraberindeki kitleyle birlikte BDP Amed İl binasına geçti.

ANF

Yorum Gönder