Bejan Matur: Uludere Türkiye'nin 11 Eylül'üdür

13 Ocak 2012 Cuma 16:55

Zaman'da yazan Şair ve yazar Bejan Matur'a göre Uludere katliamı, Türkiye'nin 11 Eylül'üdür ve aynı zamanda bu olay Türkiye için milat hükmündedir...

Bejan Matur: Uludere Türkiye'nin 11 Eylül'üdür
Türkiye'nin tanınmış gazetecilerinden Milliyet yazarı Hasan Cemal ve gazeteci-şair-yazar Bejan Matur İngiliz parlamentosunda düzenlenen 'Türkiye' konulu bir panelde konuştular. 

Uludere Türkiye'nin 11 Eylül'üdür

Toplantıya 
Bejan Matur'un "35 kürdün F16 uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitirdiği Uludere olayı Türkiye için bir milattır. Bir trafik kazası olsa Başbakan ve bütün kabinesi orada hazır bulunur, acıları paylaşırdı. Uludere olayında aynı duyarlılığı göstermediler, Uludere Türkiye'nin 11 Eylül'üdür" sözleri damgasını vurdu.

Londra merkezli Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin düzenlediği 'Türkiye' konulu toplantılar serisinin davetlisi olarak İngiltere'ye gelen Hasan Cemal ve Bejan Matur parlamentoda Türkiye'nin demokratikleşme, Kürt sorunu ve yeni anayasa gibi gündem maddelerine yönelik değerlendirmelerde bulundular. İşçi Partili milletvekili Meg Hillier'in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya 120 dolayında politikacı, profesyonel, öğrenci ve akademisyen dinleyici olarak katıldı.

TÜRKİYE MANİK DEPRESİF BİR ÜLKE

Toplantıya Türkiye'nin 'manik-depresif bir ülke olduğu sözleri ile başlayan Hasan Cemal, AKP Hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana önemli ilerlerlemer sağlamasına rağmen başta Kürt sorunu olmak üzere kritik alanlarda yetersiz kaldığını söyledi. Özellikle bir süre önce yaşanan Uludere olmak üzere yaşanan son gelişmelerin umutsuzluk yarattığına işaret eden Cemal, barışa giden yolun açılabilmesi için eylemsizlik kararı alınmasını ve silahların susması gerektiğini vurguladı.

PKK'nın silahlarını bırakmasının devletin giderek sertleştirdiği güvenlik politikalarını sona erdirmesi kadar önemlş olduğunu kaydeden Hasan Cemal sözlerini şöyle sürdürdü:

"2009 yılında Kürt açılımı ile Kürt sorununun çözümü noktasında tarihi adımlar atan AKP hükümeti, son aylarda ciddi bir tavır değişikliğine gitti. Sorunu daha da geren bu tavır kadar PKK'nın da Siirt, Kumrular olayları gibi eylemleri de, sorunun karamsar bir hal almasına yol açıyor. Ancak unutulmamalı ki, Türkiye'de Kürtler ve Türkler barış olgunluğuna ulaşmıştır. Diyarbakır'daki Kürtler de şiddetten bıktığını her fırsatta dile getiriyor.Bunun için ilk adım parmakların tetikten çekilmesidir. Silahların bırakılması barışı hemen getirmeyebilir; Kuzey Irlanda örneğinde olduğu gibi bu süreç 7-8 yıl sürebilir. Ancak bu yola başvurmak daha fazla kan dökülmesini engelleyecek en etkili yöntemdir. Bir süre önce ortaya çıkan, devlet yetkilileri ve PKK yöneticilerinin bir masa etrafında oturduklarını gösteren, Oslo görüşmeleri önemli bir adımdı; yeniden başlayabileceği konusunda iyimserim."

Hasan Cemal, konuşmasında tanıştığı Siverekli bir öğrencinin "Barış bazen gelir gibi olurken kayboluyor, uzaklaşırken de gelir gibi oluyor. Üzülüyorum."sözlerini de aktardı. (Gazeteciler)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

okuyucu 7 yıl önce yorumlandı

Kim derdi ki; İttihatçı Cemal Paşa'nın torunu Hasan Cemal böyle demokrat kalem olacak. Keşke bu ülkede on binlerce Hasan Cemal olsa.

0 Kişi beğendi.