Bırakın, bu çocukların ailesi dua etsin

17 Aralık 2011 Cumartesi 12:38

BDP’li Sakık’ın İranlı PKK’lıların cenazelerinin ailelerine verilmediğini aktardığı Başbakan Erdoğan, Bakan Ergin’i çağırarak sorunun çözümü için talimat verdi.

Bırakın, bu çocukların ailesi dua etsin
BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık, İstanbul’da ameliyat olduktan sonra önceki gün TBMM’ye dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Meclis’te karşılayıp geçmiş olsun dedikten sonra bir sıkıntıyı iletti. Sakık, Hakkâri Kazan Vadisi’nde TSK’nın operasyonunda yaşamını yitiren İran uyruklu PKK’lıların cenazelerinin hâlâ ailelerine verilmediğini hatırlatınca, Başbakan Erdoğan hemen Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i çağırıp “Aileleri mağdur etmeyin. Bu sorunu çözün” talimatı verdi.

Siyasette az görülen “Çok güzel hareketlerden biri” önceki gün yaşandı. Ameliyatının ardından TBMM’ye gelen Başbakan Erdoğan’a geçmiş olsun diyen isimlerden biri de BDP’li vekil Sakık oldu. Sakık, Erdoğan’ın oturduğu Bakanlar Kurulu sırasına gelip “Sizi yeniden sıhhatli görmek bizi mutlu etti. Tekrar geçmiş olsun” dedi. Diğer milletvekilleri uzaklaşırken Sakık, Başbakan’a “Sizin yardımınızı isteyeceğim bir konu var” dedi. Erdoğan’ın “Buyurun Sayın Sakık, sizi dinliyorum” demesi üzerine Sakık, Kazan Vadisi’nde ölen PKK’lılardan İran uyruklu olanların cenazelerinin hâlâ ailelerine verilmediğini iletti. Sakık, görüşmenin geri kalan bölümünü Taraf ’a şöyle anlattı: “Bu konuyu İçişleri ve Adalet Bakanlığı’na taşıdığımızı ancak bir sonuç alınamadığını anlattım kendilerine. ‘Bu bakanlıklar genelge böyledir biz bir şey yapamayız diyerek sorunu çözmediler. Genelge’ye göre, cenazeler Malatya’da defnedilecek. Oysa orası İran sınırına çok uzak. Ailelerin ‘bayramlarda gelelim mezarımız üzerinde bir dua okuyalım ağlayalım’ sözlerini aktardım. ‘İnsani bir taleptir bu Sayın Başbakan’ dedim.

Bakan’a talimat verdi

Hemen Bakanlar Kurulu sırasındaki Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i çağırdı yanımıza. Durumu özetledi ve ‘Bu aileleri daha fazla mağdur etmeyin. Bu sorunu hemen çözün’ talimatı verdi. Sayın Başbakan’ın bu tavrını anlamlı ve olumlu buluyoruz. Sorunların konuşarak çözülebileceğini bir kez daha ortaya koymuş olduk.”

TARAF

Yorum Gönder