Büyük provokasyon: HDP mitingine bombalı saldırı

05 Haziran 2015 Cuma 19:05

Yüzbinlerin katıldığı HDP'nin İstasyon Meydanı'ndaki seçim mitingine bombalı saldırı gerçekleşti. Art arda yaşanan iki patlama sonucu aralarında ağır yaralıların da olduğu onlarca yaralı var. Polis, yaralıları taşıyan kitleye saldırırken, kentin birçok yerinde yürüyüş ve eylemler başladı.

Büyük provokasyon: HDP mitingine bombalı saldırı
 Seçime sayılı saatler kala, 7 Haziran seçimlerine dönük en büyük saldırı gerçekleşti. Günlerdir HDP'nin birçok etkinliğine dönük gerçekleşen saldırılardan sonra, HDP'nin tarihi bir miting düzenlediği Diyarbakır'da yüzbinlere dönük bombalı saldırılar gerçekleşti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşmasına başlayacağı esnada art arda yaşanan iki patlamada aralarında ağır yaralıların da olduğu onlarca kişi yaralandı. Patlamalardan ilki, miting alanının Ofis kolunda meydana gelirken, hemen ardından ikinci patlama ise miting alanına yerleştirilen seyyar el arabasında gerçekleşti. 

Halk, onlarca yaralıyı açtıkları koridorlarla ambulanslara yetiştirmeye çalışırken, polis ise gaz bombası ve tazyikli su ile halka saldırdı. Polis saldırısına karşı kitle yürüyüşe geçerken, kentin birçok yerinde barikatlar kuruldu, eylemler başladı. 

HDP ise, yeni bir patlama ihtimaline karşı halk alandan uzaklaşma çağrısı yaptı. 

DİHA

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder