Çatışma sınıra yaklaştı

06 Ekim 2014 Pazartesi 15:44

IŞİD ile YPG güçleri, Kobani'nin doğusunda Türkiye sınırına bir kilometre mesafedeki Kani Arap mahallesinde çatışıyor. IŞİD mahalledeki bir binaya bayrak astı. Türk tankları Mürşitpınar sınır kapısına yakın tepelere konuşlandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Akar, Suruç'taki askeri birliklerde inceleme yapıyor.

Çatışma sınıra yaklaştı
 Çatışmalar Türkiye sınırındaki Büyükkendirci (Edmenek) mahallesinin hemen karşısında yoğunlaştı. Sınıra yakın mesafeden sık sık silah sesleri geliyor. 

Kobani merkezi ele geçirmek için çatışmalar sürerken, Türk tankları Mürşitpınar sınır kapısına yakın tepelere konuşlandı.

Türk tanklarının yönü Kobani tarafına çevrilmiş durumda. Sınıra gidişlerde de yoğun güvenlik önemleri var.

Askerler sınırındaki boşaltılan köylere gelenlere gazla müdahale ediyor.

Kritik tepede çatışma

Kobani merkezine çok yakın olan Mıştenur tepesi çevresinde IŞİD ve YPG güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. IŞİD’in gece boyunca tepeyi ele geçirme çabaları başarısız oldu. Mıştenur tepesinden zaman zaman dumanlar yükseliyor.

Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, özellikle sabah saat 03:00’ten itibaren çatışmaların daha da şiddetlendiğini söyledi.

Kurdo, IŞİD’in gece boyunca sürdürdüğü saldırılarda Kobani merkezine sızmaya çalıştığını ancak geri püskürtüldüğünü ifade etti.

Kurdo sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “IŞİD hiçbir ilerleme kaydetmiş değil, savunmamız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Kürt yetkililer Mıştenur'un kasabayı gören stratejik bir tepe olduğu ve kaybedilmesi halinde IŞİD'in kasabaya daha fazla sokulabileceği yorumunu yapıyor.

İç savaşın başından beri ülkedeki protestolar ve ölümler hakkında bilgi geçen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), kadın bir YPG üyesinin IŞİD’e intihar saldırısı düzenlediği bilgisini geçti.

SOHR’un Başkanı Rami Abdürrahman, YPG üyesinin Kobani’nin doğusundaki bir IŞİD mevzisine girip mermisi bitene kadar çatıştığını, ardından üzerindeki bombaları infilak ettirdiğini söyledi. Abdürrahman, saldırıda kaç IŞİD  üyesinini öldüğüne dair ellerinde bilgi bulunmadığını belirtti.

Kobani merkezine yakın sıcak çatışma bölgeleri. [Harita: Al Jazeera]

 

Kobani bölgesindeki IŞİD ilerleyişi. [Harita: Al Jazeera]

Kaynak : Al Jazeera


Yorum Gönder