Cemil Bayık: 'Savaşmak istemiyoruz, müzakere ve çözüm istiyoruz'

30 Kasım 2015 Pazartesi 13:58

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, "Biz artık savaşmak istemiyoruz. Müzakere ve siyasi çözüm istiyoruz” dedi.

Cemil Bayık: 'Savaşmak istemiyoruz, müzakere ve çözüm istiyoruz'
Alman Bild am Sonntag gazetesi, Cemil Bayık ile yaptığı bir röportajı yayınladı. Maximilian Kiewel imzasıyla yer alan röportajda Bayık, temel hedeflerinin diplomatik ve barışçıl çözüm olduğunu belirtti.

Bayık, "Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan farklı bir amacı var. O, yeni bir Osmanlı İmparatorluğu'nun sultanı olmak istiyor. Kürt partisi HDP'nin Haziran ayı ortasında Türk Parlamentosu'na yaklaşık yüzde 14 ile girmesi hoşuna gitmedi. Bu yüzden yeni seçimleri ilan etti ve kaosu tetikledi" diye konuştu.

'BARIŞ ARABULUCUSUNA İHTİYACIMIZ VAR'

Silahlı mücadelenin amacına çoktan ulaştığını, burada amacın Kürt sorununu gündemde getirmek olduğunu ve bunu da başardıklarını ifade eden Bayık şunları söyledi:

"Biz artık savaşmak istemiyoruz. Biz, müzakere ve siyasi çözüm istiyoruz. Bunun için bir barış arabulucusuna, üçüncü bir tarafa ihtiyacımız var. Biz bu görevi ABD veya Avrupa Birliği'nin bir parçası olarak Almanya'nın üstlenmesini istiyoruz.


Yorum Gönder