Cengiz Çandar, Canavar Nitelemesi Yaptı

11 Şubat 2012 Cumartesi 01:24

Cengiz Çandar MİT'le ilgili mevcut tabloyu 'devletin çivisi çıkmış' derken, yargı-polis işbirliği için ise 'canavar' yorumunu yaptı...

Cengiz Çandar, Canavar Nitelemesi Yaptı
CANAVARA DÖNÜŞTÜ

Yargı ile polisin Ergenekon davasında önemli işler yaptığını vurgulayan Çandar, ama dedi ve şöyle devam etti:

"Ama bu ikili, giderek, seçilmiş siyasi iktidarı da yiyecek bir 'canavar'a dönüşmeye başladı. Siyasi iktidarın talimatı ve belirlenmiş 'ulusal güvenlik politikaları' doğrultusunda çalışan devletin gizli güvenlik kuruluşunu, 'şüpheli' sıfatıyla soruşturma konusu yapmaya kalkar, MİT müsteşarları ve yöneticilerini 'siyaset uygulayıcı' rollerinden ötürü 'sanık' ya da 'tutuklu' veya 'hükümlü' adayı haline getirmeye kalkarsanız, yaptığınız, aksini ne kadar iddia ederseniz edin, aslında 'polis-yargı operasyonu' yoluyla Başbakan Tayyip Erdoğan'ı karşısına alan bir 'siyasi hamle' olarak algılanır. 

DEVLETİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞ DEMEKTİR

Zira Emre Taner de, Hakan Fidan da ne yaptılarsa bizzat Tayyip Erdoğan'ın direktifleri altında ve ona karşı sorumlu olarak yapmışlardır. 'Ulusal güvenlik politikası' belirleme yetkisine sahip hükümetin belirlediği politika dahilinde ve Başbakan'ın talimatları altında çalıştıkları için devletin gizli güvenlik örgütünün yetkililerinin yakalarına yargı aracılığıyla yapışılırsa devletin çivisi çıkmış demektir. 

ERDOĞAN'A DESTEK OLALIM 

Böyle bir şey olmaz. Olamaz. Tayyip Erdoğan'a hangi gerekçe ile karşı olursanız olun, böyle bir durum kabul edilemez. Tabii eğer Türkiye'nin 'normalleşmesi'nden, bir demokratik hukuk devleti olmasından yanaysanız. Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi bir 'kanun devleti'olmaktan çıkarıp 'hukuk devleti' olma yönünde atacağı her adamı desteklemeliyiz ve desteklenmesini de teşvik etmeliyiz.
Çandar'ın yazısının tümü için: http://www.hinishaber.net/ya-polis-yargi-devleti-veya-makale,805.html

 'MİT çatlağının Kürt sorunuyla ilgisi yok'

Öte taraftan, Habertürk'ten Ece Üner'in sorularını yanıtlayan Cengiz Çandar, MİT ile yargı arasında patlak veren kavganın asıl dayanağının Kürt sorunu ya da PKK olmadığını söyledi.
Radikal yazarı Cengiz Çandar, Ece Üner'in sorularını yanıtladığı programda gündemdeki MİT depremine dair çarpıcı yorumlar yaptı. Çandar, MİT ile yargı arasında patlak veren kavganın asıl dayanağının Kürt sorunu ya da PKK olmadığını söyledi. 

Emniyet ve yargıdaki güvenlikçi çözümün MİT'in müzakereci çözümüyle çatıştığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını kaydeden Çandar, 'Başbakan Erdoğan ve hükümet de uzun süredir güvenlikçi çizgide hareket ediyor zaten, bu noktada esaslı bir çatışma yok' dedi. 

"Ben gayet kuşkuluyum bundan. Daha çok soruşturmaya meşruiyet üretmek için söyleniyor bu. Zaten Kürt meselesi de değil PKK meselesi sözkonusu iddialarda. PKK ile nasıl görüşürsünüz, şehitler ne olacak? gibi bir söylemle kendilerine meşruiyet üretmek amacındalar. Yoksa Başbakan Erdoğan'ı uzun süredir güvenlikçi geleneksel politikalara dönüş yaptığı için eleştiriyoruz. Başbakan zaten güvenlikçi konseptin söyledikleri doğrultusunda iş yapıyordu uzun zamandır. Biz de Başbakan'ı bu pozisyonu nedeniyle eleştiriyorduk son dönemlerdea. O zaman PKK ve Kürt sorunu gerekçesi bu konuda işin aslını teşkil etmiyor..."

 

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kurd 7 yıl önce yorumlandı

basbakani ne adina destekleyelim mitçiler de eminim tecavuzcu terorist ergenekoncular simdi erdoganin pacasi yaninca birden demokrat oldu. kac siyasetci kac gazeteci hatta sucsuz insan erdogan yuzunden hapiste.kim uludereye sahip cikti. erdogana da uludere icin tesekkur ettigi komutanlari sahip ciksin. vala erdogan da digerleri de benim icin iyi ayni mantik . soven insanlar ne diyordu erdogan yargiya guvenmek lazim ciksin yine oyle desin badem biyiklilarin heryerde kok salmasina hak edenin degil badem biyigi olanin kadrolasmasina nasil goz yumduysa sonuclarina da katlanir. sonucta unutmamak lazim pensilvanya abd nin bir eyaleti onu ankaradan yonetemezsin.

0 Kişi beğendi.