CHP'de Kemalist isyan

17 Kasım 2011 Perşembe 12:47

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, “Dersim Katliamı’nın sorumlusu devlet ve CHP’dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır” şeklindeki açıklaması partide kriz yarattı. Aygün’ün savunması istendi.

CHP'de Kemalist isyan

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, “Dersim Katliamı’nın sorumlusu devlet ve CHP’dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu bu konuyu araştırsın” şeklindeki açıklamaları partiyi böldü. Ulusalcı vekiller ihraç çağrısı yapınca yönetim Aygün’ün savunmasını istedi.

Aygün’ün partiden ihracını isteyen ulusalcı kanat ile buna karşı çıkan milletvekilleri arasında önceki akşam parti grubunda sert tartışmaların yaşanmasının ardından, 12 milletvekili dün bir basın bildirisiyle “kazan kaldırdı”.

Başını Haluk Koç’un çektiği ulusalcı milletvekilleri, parti yönetimini Aygün’ün açıklamaları karşısında sessiz kalmakla suçlayayarak, “En başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere CHP yetkili organlarının suskunluğunu kabul etmek mümkün değildir. Sessizlik ve tepkisizliğin dolaylı yoldan söylenenleri onaylamak anlamına çekilebileceği unutulmamalıdır” dedi.

Parti içi muhalefet yapmıyoruz

Ortak bildiriyi okuyan Haluk Koç, şunları söyledi: “En başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere CHP organlarını bu konuda tavır koymaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz.

CHP, sinsi politik maceraperestlerin devşirme, dönüştürme planlarını boşa çıkaracak yeniden bir direniş, bir karşı koyuş, bir siyasi başkaldırı partisi olmak durumundadır. Muhafazakar ve neoliberal tavsiye odaklarının kılavuzluğuna uyum sağlamaya dönük siyasi tavırların, partimizi ve temel ilkelerimizi kamuoyunda tartışılır hale getirdiği artık görülmelidir.”

Amaçlarının “parti içi muhalefet” olmadığını söyleyen Koç, “Amacımız, partimiz tabanındaki ve kamuoyundaki tartışmalara karşı tüm yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi söylem ve duruş birlikteliğine çağırmaktır” dedi. Bildiriyi okulan milletvekilleri gazetecilerin sorularını kabul etmedi. Bildiriye imza atan milletvekilleri şunlar: Haluk Koç (Samsun), İzzet Çetin (Ankara), Gürkut Acar (Antalya), Dilek Akagün Yılmaz (Uşak), Ahmet Toptaş (Afyonkarahisar), Yıldıray Sapan (Antalya), Arif Bulut (Antalya), Osman Kaptan (Antalya), Metin Lütfi Baydar (Aydın), Fatma Nur Serter (İstanbul), İsa Gök (Mersin) ve Nedret Akova (Balıkesir).

Yönetim Aygün’den savunma istedi

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), bu konuyu görüştü. Toplantı sonrası açıklama Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler’den geldi.

Güler, Hüseyin Aygün’ün açıklamalarının partilerinin resmi görüşü değil, Aygün’ün kendi görüşü olduğunu belirterek, “Yaptığı açıklamalarda çeşitli rahatsızlıklar verdiği için MYK kendisinden savunmasını talep ediyor” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun “vicdani ret ile ilgili kanun teklifi hazırladıkları” yönündeki açıklamasına da CHP yönetimi sahip çıkmadı. Güler, “Tanrıkulu’nun vicdani ret konusundaki kanun teklifini görmedik. Haberimiz yok” dedi.

Aygün: Benim geri adım atmam tarihi gerçekleri değiştirmez

Dersim Katliamı ile ilgili açıklamaları parti içinde büyük tartışmalara yol açan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Taraf ’a yaptığı açıklamada, tepkilere şaşırmadığını belirterek, “Herkes tarihte yaşananlarla yüzleşmeli. Bunu seslendirdiğim için disiplin mekanizmasının işletilmesi yönündeki görüşlere kesinlikle katılmıyorum” dedi.

“Dersim Katliamı’nın sorumlusu devlet ve CHP’dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır” şeklindeki sözlerinin arkasında olan Aygün, “Tüm baskılara karşın, sözlerimin arkasındayım. Geri adım atmam söz konusu olamaz. Ben geri adım atsam da tarihte yaşananları nasıl düzelteceksiniz. Bu olaylar yaşanmıştır” diye konuştu.

Aygün, şunları söyledi: “Ben tarihte yaşanan olayları gündeme getirerek aydınlatılmasını istiyorum. Kaldı ki gündeme taşıdığım konular bilinmeyen şeyler değil. Gelişmeleri bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bu açıklamalardan sonra yapılan eleştirileri de doğal buluyorum. Ama bu görüşümden dolayı benim disiplin kuruluna sevk edileceğimi de sanmıyorum. Biz parti olarak fikir özgürlüğüne ve parti içi demokrasiye inanıyor ve savunuyoruz. Konuyu bu çerçevede değerlendirmek gerekir.”

CHP’de bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını belirten Aygün, “Her şeyi tartışabilmeliyiz, bu mesele de tartışılmalıdır. Benim diğer arkadaşlarımın görüşüne saygım olduğu gibi onların da benim görüşlerime saygılı olması gerekir. Bu sözlerimle kimseyi kırmayı amaçlamadım. Sadece tarihle yüzleşmemiz gerektiğini açıkladım” şeklinde konuştu.

Aygün, “Bazı arkadaşların ve ulusalcı kanadın derdi başka. Partinin yenilenmesini istemiyorlar” ifadelerini kullandı.
(Taraf)

Yorum Gönder