Çıkarılan kemikler Şeyh Said ve arkadaşlarının mı?

27 Ocak 2012 Cuma 14:45

Şeyh Said'in torunlarından Mahmut Fevzi Fırat, Türkiye Gazetesine yaptığı açıklamada; İçkale'de yapılan kazılarda bulunan kemiklerin 1925 yılında İstiklal Mahkemesi kararı ile idam edilen dedesi Şeyh Sait ve arkadaşlarına ait olabileceğini söyledi.

Çıkarılan kemikler Şeyh Said ve arkadaşlarının mı?
Diyarbakır'da tarihi surların içinde yer alan İçkale'de günlerdir kazılar yapılıyor. Bir dönem cezaevi ve JİTEM'in ana karargâhı olarak kullanılan bölgede yapılan kazılarda sürekli insan kemikleri çıkıyor. Bugüne kadar 23 kafatasına rastlandı. Kazılara kar yağışı sebebiyle ara verilirken, bölgede bulunan kemiklerle ilgili ilginç değerlendirmeler yapılıyor. Kimisi söz konusu kemiklerin yakın zamanda JİTEM tarafından öldürülen kişilere ait olabileceğini savunurken kimileri de bunların 1925 yılında öldürülen Şeyh Sait ve 46 arkadaşına ait olabileceğini dile getiriyor.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Şeyh Sait'in torunlarından Mahmut Fevzi Fırat, bu ihtimalin kendileri açısında sürpriz olmadığını söylüyor. Fırat, “Kemikler şeyh Sait ve 46 arkadaşına aittir ya da değildir diyemem. Fakat olabilme ihtimali her zaman kafamızı kurcalar. Çünkü mezarları bilinmeyen o kadar çok insan var ki” diyor. Kafaları kurcalayan soruları cevaplamanın devletin görevi olduğunu söyleyen Fırat şunları söylüyor: Diyarbakır'daki akrabalarımın çoğunun gündeminde bu konu yer aldı. Türkiye'de bir DNA bankası yok. Kemiklerin kimlere ait olduğu hemen anlaşılmayabilir. Ama yine de spekülasyonların yapılmasının önüne geçmek çok basit. Devlet, 24 saat içinde kemiklerin kaç yıllık olduğunun tespitini yapabilir ve bunu kamuoyu ile paylaşabilir. Fırat, “Bu kemikler burada mahkemeye bile çıkartılmadan öldürülüp gömülmüş insanlar ait olabilir. İstiklal Mahkemeleri tarafından şehit edilen Şeyh Sait ve arkadaşları ait olma ihtimali de yok değil.” 


İSTİKLAL MAHKEMESİ KURBANLARINA AİT OLABİLİR
Kemiklerin İstiklal mahkemeleri kurbanlarına ait olabilme ihtimalini gündeme getiren bir diğer isim de AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu, Habertürk TV'de katıldığı bir programda İçkale'de çıkartılan kemiklerle ilgili soruları cevaplayan Ensarioğlu, “Cezaevinin yapılış tarihi 1880. Bulunan kemikler o tarihten sonraya ait. Mezarlık düzeni içinde tespit edilmiş değil. Üst üste atılmış cesetler. Ama dışarıdan baktığınız zaman kemikler çok eski döneme ait gibi görünüyor. Cesetlerin üzerinde elbise yok. 90'lı yıllara ait olsa, genelde elbiseleriyle gömüyorlardı. Benim tahminim 1910-25 arası döneme ait kemikler” dedi.

ENSARİOĞLU: KEMİKLER ÇOK ESKİ
AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Cesetlerin üzerinde elbise yok. 90'lı yıllara ait olsa, genelde elbiseleriyle gömüyorlardı. Benim tahminim 1910-25 arasında gömülmüşler” dedi.
(Türkiye)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

rengi 7 yıl önce yorumlandı

bakıyorum bizim şeyhlerimiz ya chp de yada akp de hizmet veriyor.geçmişlerinden ders almamışlar bence.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mervan 7 yıl önce yorumlandı

Bu dünya'da insan, siyasetin nasıl döndüğünü ve olayların gerçek yüzünü öğrendikçe, çok eleştirilen Şeyh Said ailesine bir yerde haksızlık yapıldığını farkediyor... Siyasetin herşeyi nasıl nobranlaştırdığını görmeden mahalli ahlakla kalkıp şeyh said ailesini kötülemek kolaydır, şeyh said ailesi bugün siyasetle uğraşan etrafımızdaki tiplere oranla melek gibidirler. bu aile 80 yıl boyunca hiç rahat yüzü görmemiştir. kamudan ihale alma konusıuna gelince, bu ülkenin her insanı, vatandaşı gibi onlar da ticaret yapmak ve müteahhitlik yapmak isteyebilirler. Bundan daha doğal birşey var mı? Şeyh Said siyaseti üzerinden onun ailesini taşlamak moda olmuş nasıl olsa. Biz artniyetlisini de iyi niyetlisini de tanırız. Zaman gerçekleri er yada geç ortaya çıkaracaktır hep beraber göreceğiz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

merve akbay 7 yıl önce yorumlandı

şeyh said torunları dedelerinin kemiklerinin bulunması için bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunmuşlarmıdır!şeyh saidin torunları kamudan alacakları üç beş ihale hariç dedeleri kürtlükleri hatta kürd halkına yararlı bişey yapmışlarmıdır. konuşan konuyu istiklal mahkemelerine çekip akp ve döneminde olan faili meçhulleri aklamaktan başka neye hizmet ettiğinin bilincindemi.şeyh saidin torunları kürt halkının nazarındaki değerlerini gözden geçirsinler.

0 Kişi beğendi.