Cizre'de Yaşamını Yitirenlere Görkemli Uğurlama

13 Eylül 2015 Pazar 17:31

Cizre'de katledilen 16 kişi görkemli bir törenle son yolculuklarına uğurlanıyor. Yan yana dizilen cenazelerin arasında bulunan ve henüz 35 günlükken hastaneye götürülemediği için yaşamını yitiren Muhammed bebeğin tabutu törene katılanları gözyaşlarına boğdu.

Cizre'de Yaşamını Yitirenlere Görkemli Uğurlama
 Cizre'de hayatını kaybedenleri, 100 bine yakın insanın katıldığı görkemli bir tören ile son yolculuklarına uğurlamaya devam eden Cizre halkı, HDP'li vekiller ve ilçeye gelen sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyetlerle birlikte ilçe girişinde karşıladıkları cenazelerini, düzenlenecek tören için uzayıp giden kortejin önünde Sur Mahallesi'ndeki Newroz Alanı'na getirdi.

Yol boyunca yapılan ölümlere dair öfkenin ve ağıtların yükseldiği Yafes ve Nusaybin caddelerinde devam eden yürüyüş sırasında, bugün kepenk açmayarak, siyah bez asarak katliamı protesto eden esnaflardan kimi bakkal ve market sahipleri dükkanlarının önündeki içecek dolaplarının kapısını açık bırakarak, cenazeye katılanların içecek ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşıladı.

Yakınlarını yitiren ailelerin ve kitlenin ellerinde sadece katledilenlere ait poster ve pankartlar yer aldı.

Alkış, zılgıt ve ağıtlar içerisinde cenaze konvoyunun arkasında yapılan yürüyüş ile 16 cenaze düzenlenecek tören için Sur Mahallesi'nde yer alan Newroz Alanı'na getirildi.

Cenazeleri burada da onbinlerce kişi karşıladı.

Tabutlar yan yana dizildi

Cenaze araçlarının kitlenin önünde alana ulaşması ile birlikte sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılı ve üzerinde katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu tabutlar, tek tek cenaze araçlarından indirildi.

Öldürülenlerin ailelerinin omuzladığı tabutlar, kitlenin "Şehîd namirin" ve "Ey şehîd xwîna te erdê namine" sloganları arasında araçlardan indirilerek, kurulan platforma yerleştirilen masalara yan yana dizildi.

Muhammed bebeğin özel tabutu gözyaşlarına boğdu

Araçlardan indirilen tabutlar arasında kentte uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı hastaneye kaldırılmadığı için hayatını kaybeden henüz 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış isimli bebek için 70 cm uzunluğunda özel bir tabut yapıldığı görüldü. Muhammed'in tabutunun indirilmesi sırasında kitle gözyaşlarına hakim olamadı.

Kurulan platformda yan yana dizilen tabutların başında aileleri ve yakınları bekledi. Kendisinden koparılan minik bebeği Muhammed'in tabutu başında güçlükle teskin edilen annesi, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a lanetler yağdırdı.

Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği cenaze töreni, katledilenlerin tek tek isimlerinin okunması ile başladı.

Ardından ise alanı dolduran kitle aynı anda zafer işareti yaparak, katledilenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

Katledilenlerin anısına 21 kurşun

Saygı duruşu esnasında Cizre'de katledilen toplam 21 kişi için gökyüzüne 21 el kurşun sıkıldı. Saygı duruşunun ardından, cenaze kılınmaya başlandı. Buradaki törenin ardından cenazeler defnedilecekleri mezarlığa doğru yeniden yola çıkarılacak.

Yorum Gönder