Cizreliler: Direnişimizle kazandık

12 Eylül 2015 Cumartesi 00:19

8 gündür süren devlet terörüne karşı canla başla direnen Cizreliler, sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını açıklanmasına rağmen olası bir saldırıya karşı tedbiri elden bırakmıyor. "Direnişimizle zafere ulaştık" diyen Cizreliler, "Yine saldırı olursa, kanımızın son damlasına kadar direneceğiz" mesajı verdi.

Cizreliler: Direnişimizle kazandık
 AKP'nin devreye koyduğu savaş politikası doğrultusunda uygulanan devlet terörüne karşı ortaya koyduğu direnişle Kobanêleşen Cizre'de, 8 gündür süren sokağa çıkma yasağının yarın sabah 07.00'den itibaren sona ereceği Şırnak Valiliği tarafından açıklandı. Ancak, süren bu abluka süresince aralarında henüz 35 günlük iken hastaneye götürülemediği için hayatını kaybeden Muhammed bebek gibi çocukların da bulunduğu 20'ye yakın sivilin katledildiği Cizre üzerindeki terör sona ermiş değil. Sokaklara çıkan yurttaşların hala keskin nişancıların hedefi olabildiği ilçede, sokağa çıkma yasağının yarın son bulacağı haberini almalarına rağmen Cizre halkı tedbiri elden bırakmadan günlerdir canla başla sürdürdüğü direnişine devam ediyor. 

'90 gün de saldırsalar mahallelerimize giremeyecekler' 

8 gün boyunca devam eden yoğun saldırılara maruz kalmalarına rağmen, yaşadıkları mahallere polisi sokmayan yurttaşlardan Naim Yaşar, verdikleri direnişe dair kararlılığı "Yoğun saldırılar yarın 9'uncu gününe girecek ama değil 9 gün, 90 gün de saldırsalar mahallelerimize giremeyecekler" sözleriyle ifade etti. AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sırf seçimde 400 milletvekili alabilmek için 8 gün boyunca Cizre'ye tank ve toplarla saldırdığını belirten Yaşar, "Her ne amaçla olursa olsun mahallelerimize yapılan saldırılara karşı direnişimizi devam ettireceğiz" dedi. Devlet yetkililerinin, direnişleri karşısında birbirlerini yalanlayan açıklamalar yaptığını da dile getiren Yaşar, halkın iradesini 1-2 saatte kıracaklarını sananlara, Cizre halkının iradesiyle iyi bir cevap verdiğini söyledi. 

'İrademiz karşısında yenildiler'

Cizre'de, 7'den 70'e kadar herkesin iradeleriyle direndiğini belirten 52 yaşındaki Sacide Mubaris de, "Şimdi irademiz karşısında yenildiler. 50 defa daha da saldırsalar, yine de canımızla, tüm varlığımızla direneceğiz" diye konuştu. İbrahim Üzen ise Cizrelilerin tüm saldırı ve katliam girişimlerine rağmen bir an bile olsun sokakları boş bırakmadığını vurguladı. Günlerdir çocuk, yaşlı, genç, kadın herkesin sokaklarda sabahlara kadar direndiğini ifade eden Üzen, "Yasak kalktı diye sokaklarımızı boş bırakacak değiliz. Tedbirimizi elden bırakmadan sokaklarda direnmeye devam edeceğiz" sözleriyle de direnişlerini yarından sonra da sürdüreceklerini kaydetti. 

DİHA


Yorum Gönder