Dağkapı Meydanı artık Şeyh Said Meydanı

12 Ağustos 2014 Salı 17:31

Diyarbakır'da Şeyh Said efendi ve arkadaşlarının idam edildiği Dağkapı Meydanı, belediye meclisinde Şeyh Said Meydanı olarak değiştirildi.

Dağkapı Meydanı artık Şeyh Said Meydanı
 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Şeyh Said ve dava arkadaşlarının idam edildikleri meydan olan Dağkapı Meydanı'nın ismi değiştirilerek, Şeyh Said Meydanı yapıldı. Bugün gerçekleşen Ağustos ayı belediye meclis toplantısında gündeme getirilen isim değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. Diyarbakırlıların uzun zamandır talepleri arasında olan bu konu meclis kararıyla birlikte hayata geçirilmiş oldu. 29 Haziran 1925'te Şeyh Said ve 47 dava arkadaşının idam edildikleri meydanının bundan sonra Şeyh Said Meydanı olarak anıldığı gibi Şeyh Said ve arkadaşlarının da anısına bağlı kalınmış olacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi üyesi Muhammed Akar, isim değişikliğinin hem BDP'li hemde AKP'li üyelerin ortak kararıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Akar, "Şeyh Said ve arkadaşları 89 sene önce İstiklal Mahkemelerinin haksız ve hukuksuz kararı neticesinde meydanda idam edilmişti. 89 yıl boyunca bölge insanı ve İslam aleminden buraya gelip onu ve arkadaşlarını yad ettiklerini biliyoruz. Halkın, sivil toplumun hemen her kesimin bir ortak talebi haline gelmişti. Onların şehit edildikleri yere bu ismin verilmesi ortak talepti. Oy birliğiyle değiştirildi. Belediye Başkanlığının teklifi olarak meclise geldi iki grup ortak olarak destekledi." diye konuştu. 

MEYDANA ŞEYH SAİD VE ARKADAŞLARI İÇİN ANIT YAPILACAK

Meydanda isim değişikliğinin ardından bir projenin uygulanacağını dile getiren Muhammed Akar, bundan sonra ise meydanda 47 kişinin hatırası için bir anıt yapılacağını kaydetti. Akar, "Böyle bir projeyle anıt dikilecek. 47 insanın isminin yazıldığı sütunlar dikilecek. Ayrıca bir teklifte daha bulunduk ve onların gömüldüğü yerin yanına dikilen binaların da yakılması istedik ve yerine mescit, müze ve kütüphane gibi bir kompleksin yapılmasını talep ettik." şeklinde konuştu. 
Akar, Şeyh Said ile ilgili tarih kitaplarından da hakaret ifadelerinin çıkarılmasını hükümetten istediklerini belirterek, "Ayrıca mezar yerlerinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Hangi partiden olursa olsun bugün Şeyh Said efendinin bütün evlatları oy birliğiyle dedesine sahip çıkmıştır ve onun adını yaşatacak bir karar almıştır." dedi.

AJANSLAR 

Yorum Gönder