DAİŞ Kobani'ye Türkiye'den saldırdı

25 Haziran 2015 Perşembe 13:52

DAİŞ çeteleri sabah saat 05.00 sularında Türkiye tarafından Kobani’ye saldırdı. Kobani-Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında bomba yüklü motosiklet patlatan çeteler, yine bomba yüklü araçlarla sivilleri hedef aldı. DAIŞ çetelerinin Kobani’ye yönelik saldırısında 12 sivil yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Çatışma devam ediyor.

DAİŞ Kobani'ye Türkiye'den saldırdı
Bölgeden alınan bilgilere göre DAIŞ çeteleri bu sabah saat 04.30 sularında, YPG üniformaları giyerek Türkiye tarafından Kobani-Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında bomba yüklü motorsiklet patlatan çeteler, yine bomba yüklü araçlarla sivilleri hedef aldı. 4 araçla Kobani’nin 30 km güneyinde yer alan Berxbotan köyüne girip köylülere saldırdı.

Karşılaştıkları herkesi tarayan DAİŞ çetelerinin saldırısında ilk belirlemelere göre, 12 sivil yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğunun patlamadan değil, silahlı tarama sonucu yaşandığı kaydedildi. Ölü ve yaralı sayısının artabileceğinden söz ediliyor. Yaralılar, çatışmalar sürdüğü için Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan değil Boydê'den (Yumurtalık) alınarak Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan yaralılar Urfa'daki hastanelere sevk edildi. 

Kentte silah sesleri, köylerde dumanlar yükseldi 

Çatışmaların kenttin üç bölgesinde sürdüğü bildirildi. Güney bölgesinde, Kaniya Kurda ve sınır kapısına yakın yerde çatışmaların devam ettiği Kobanê'de sınır kapısının YPG'lilerin kontrolünde olduğu belirtildi. Kentte silah sesleri artarken, Kobanê'nin batısında bulunan ve sınır kapısına yakın olan Mizirdavud köyünde, Haleç yolunda ve Şêran köylerinde dumanlar yükseliyor. Dumanların tüm köyü kapladığı bildirildi. 

YPG ve Asayiş güçlerinin kent merkezine sızan DAIŞ çetelerini temizlemek amacıyla kentin sokak ve mahallelerine yönelik başlattığı geniş çaplı operasyon devam ediyor.
Yorum Gönder