Davutoğlu: Geri dönüş yok; terör örgütünü muhatap almayacağız...

05 Nisan 2016 Salı 18:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ortada müzakere edilecek bir şey yok’ diyerek çözüm sürecine geri dönülmeyeceğini açıklamasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu da bugünkü grup toplantısında “Kimse terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin… Geri dönüş yoktur ve asla olmayacaktır” diye konuştu.

Davutoğlu: Geri dönüş yok; terör örgütünü muhatap almayacağız...
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuştu.

Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında, “Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin. Bizim bundan sonra tek muhatabımız vardır. O da milletimizdir. Terör örgütleri ancak milletimizin güçlü iradesini yansıtan güvenlik güçlerimizin muhatabı olabilir” dedi.

Davutoğlu şunları söyledi:

“Çatışmaların durması, milletimizin huzur ve emniyetine kavuşması için birçok siyasi risk alarak problemlerini çözme iradesi gösteren güçlü bir devletin yapması gerekenleri yaptık.

“Tarihin en büyük operasyonlarını başlattık”

“Ancak biz demokratik adımlarla huzur ortamı sağlamaya çalışırken PKK terör örgütü hendek, çukur kazarak, barikatlar kurarak ve en son temmuz ayında hain suikastler gerçekleştirerek yeni bir süreç başlattı. Biz de devlet olmanın gereği olarak insanlarımızın can ve mal güvenliğine yönelen her tehdide karşı yapılması gerekeni yaptık ve bölücü terör örgütüne karşı tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattık.

“Bu çerçevede çözüm süreci irademizle terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadele de aynı amaca hizmet etmiştir. Etmektedir. Türkiye, dün sürdürdüğü çözüm süreciyle nasıl doğru bir siyaset izliyor idiyse bugün de yürüttüğü kararlı terörle mücadele süreciyle aynı ölçüde doğru bir siyaset izlemektedir.

“Bu konuda tam bir süreklilik ve tutarlılık vardır. Her iki siyaset de Türkiye’nin terör belasından kurtulması için milletimizin huzur ve emniyeti için iktidarlarımız tarafından, Sayın Cumhurbaşkanımız ve bendeniz tarafından süreklilik içinde sürdürülen siyasetlerdir.

“Geri dönüş asla olmayacak”

“Vatandaşlarımız akan kanın durması ve terörün belinin kırılması için verdiğimiz mücadelenin her zaman yanında olmuştur. Terör örgütünün bölgemizdeki istikrarsızlığı ve 7 Haziran sonrası oluşan geçici siyasi süreci fırsat bilerek başlattığı terör dalgası üzerine 24 Temmuz’da başlattığımız terörle mücadele büyük bir kararlılıkla sürmektedir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla olmayacaktır.”

Bakanlar Kurulu Urfa’da toplanacak

“Bundan sonra her fırsatta ülkemizin her yerinde ülkemizin birliğini, beraberliğini haykırmaya devam edeceğiz. İnşallah 11 Nisan’da da Şanlıurfa’dayım. Şanlıurfa’da da Ankara dışındaki ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yapacağız, kurtuluş gününde. Sizlerin desteğiyle bu hafta içinde inşallah süratle tamamlanır. İstiklal Madalyası’nı da inşallah Şanlıurfa’ya TBMM Başkanı’mızla birlikte götürmek nasip olur.”

“Terör örgütünü muhatap almayacağız”

“Ülkemize ve milletimize silah doğrultanlara hak ettikleri cevabı verdik, vermeye devam edeceğiz. Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin. Bizim bundan sonra tek muhatabımız vardır, o da milletimizdir. Terör örgütleri ancak milletimizin güçlü iradesini yansıtan güvenlik güçlerimizin muhatabı olabilirler. Bu konuda kararlılığımız tamdır.

“Terörle mücadele kararlılığımızı sınamak, sorgulamak da hiç kimsenin haddi değildir. Mücadele kararı verirken de bugün bu mücadeleyi yürütürken de hükümetimiz diğer siyasi partilerden bir destek görmemiştir. Buna rağmen milletimizin desteği ve güvenlik güçlerimizin yiğitçe mücadeleleriyle operasyonları büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz.”


Yorum Gönder