Davutoğlu: Kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya alıyoruz

22 Mart 2016 Salı 13:58

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda çalışan tüm taşeron işçilere de kadro verileceğini söyledi.

Davutoğlu: Kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya alıyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 13 kişinin hayatını kaybettiği 35 kişinin ise ağır yaralandığı saldırıya değinen Davutoğlu,"Brüksel'deki terör saldırısını lanetliyorum" dedi. 

 

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verileceğini duyurdu. 

 

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

 

BRÜKSEL'DEKİ SALDIRIYI LANETLİYORUM

 

Bugün sabah saatlerinde Brüksel'de meydana gelen saldırıları lanetliyor Belçika hükümeti ve halkına taziyelerimi sunuyorum. Terör örgütleri birbirleriyle mücadele ediyor görünmelerine rağmen sözkonusu Türkiye olunca birleşiyorlar. Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için vahşice yönteme başvuruyorlar. Bu terör örgütleri birbirinin devamı niteliğinde eylemleri yapıyorlar. Bazen PKK'nın imdadına DAEŞ yetişiyor, bazen DAEŞ'in imdadına DHKP/C bazen de tüm örgütlere paralel yapı destek veriyor. Terör eylemleri hiçbir dönemde kendisine zemin yaratan taraftarlar bulamamıştır. Şer odakları sadece bu örgütleri bir araya getirmiyor. Aynı planın parçası olarak sivil uzantıları da devreye sokuyor. Gazeteci, sözde aydınlar koro halinde bu saldırılara tek laf etmeden sadece hükümetimizi suçlayarak kendilerine verilen rolleri icra ediyor. Terör örgütleri de, sözde aydın ve akademisyenler, işbirlikçi medya ve bazı siyasi partiler birleşiyorlar. Gerçek haber yapan medyayı tenzih ediyorum. Teröre tek bir söz söylemeden sürekli hükümetizi ve devletimizi suçlayanları bir kez daha kınıyorum. 

 

BELÇİKA'DAKİ AYDINLAR TEK BİR LAF EDECEK Mİ?

 

Acaba Brüksel'deki bu saldırıdan sonra Belçika'da herhangi bir aydın hükümetlerine tek bir söz edecek mi? Ama bizde maalesef Suruç saldırısından bu yana ne zaman terör saldırısı olsa, hükümete, devlete, Cumhurbaşkanımıza ve bizlere hakaret yağdırıyor, terör örgütüne tek laf etmiyorlar. Allah devletimize ve milletimize zeval versin. Hangi yerden talimat alırlarsa alsınlar, dimdik ayakta olacağız. Onlara ve onların arkasındaki güçlere sesleniyorum; sizler bu milletin iradesini sarsamayacaksınız. Bu milletin istiklal ve hürriyet aşkını, imanı tüketemeyeceksiniz. Barış havarilerine sesleniyorum; onlarca insan canlı bomba saldırılarında katledilmiş, güvenlik güçlerimiz şehit edilmiş, neredesiniz ey aydınlar akademisyenler, hangi vicdanla bunları unutup tekrar tekrar savunuyorsunuz. Neden PKK'yı lanetleyen bildiriler yayınlamıyorsunuz, eleştiren tek bir cümle kuramıyorsunuz?  Biz milletimizle birlikte yürüyen ilim adamlarından, aydınlardan, akademisyenlerden güç alıyoruz. 

 

TÜRKİYE'DE HABERCİLİK DIŞI MEDYA VAR

 

Türkiye'de bu terör olayları esnasında habercilik dışı faaliyetler ülkeyi karamsarlığa sevketmek isteyen bazı medya çevreleri de var. Daha doğmamış bebekleri terör örgütleri öldürür ama bazı haber siteleri tek cümle etmez, sorumluluğu devlete atar. Terör örgütleriyle işbirliğiyle çalışan böyle bir anlayışı dünyanın hiçbir yerinde görmezsiniz. Medyaya, basın özgürlüğüne saygımız sonsuz. Ancak bu kritik aşamada aldığı tavır, sosyal sorumluluk bakımından önemlidir. Türkiye düşmanı medya kuruluşları var. Terör örgütü 'ben eylemimi yapayım, zaten beni bu işbirlikçi medya makyajlar' dediği için bu saldırılar devam ediyor. Dünyanın her yerinde bu milletin hukukunu koruyacağız, bu milletin hukukuna kim bir söz sarfederse onun da hakettiği cevabı vereceğiz. 

 

PKK HADEP İÇİN NE İSE PARALEL VE DHKP/C CHP İÇİN O

 

Teröriste ve terör örgütüne sahip çıkan siyasi partilerimiz var. Canlı bombanın taziyesine giden, teröriste ağıt yakan, her gün devleti, hükümeti eleştirip PKK'ya tek laf etmeyen HDP'yi size anlatmama gerek yok. Ama beni asıl şaşırtan CHP'nin, ana muhalefet partisinin durumudur. Sayın Kılıçdaroğlu'nun terör eylemleriyle ilgili çok klasik bir tutumu var. Terör konusunda kendisinden halen net bir tutum görebilmiş değiliz. Kendi milletvekilleri fotoğraf karelerine girerken sesi çıkmıyor. Bazı milletvekilleri paralel yapıya sahip çıkıyor, bazı milletvekilleri terör örgütlerinin kanallarına çıkıyor. PKK'lı teröristler HDP için ne anlam ifade ediyorsa DHKP-C ve paralel örgüt ise CHP için aynı anlamı ifade ediyor. Paralel yapıyla ilgili bir operasyon olduğunda bakıyorsunuz çarpıtmak için en önde CHP milletvekilleri geliyor. Paralel yapının elebaşısı Rus gazetesine Türkiye'yi terör devleti olarak tanımlıyor. Hala masum olduğunu iddia edip bize beddua ediyor. Onların bedduası bize işlemez, bizim arkamızda Çanakkale'nin, milletin duası var. 

 

PARALEL DİNİ İSTİSMAR EDEN BİR ÖRGÜTTÜR

 

Biz milletin duasını almaya devam edeceğiz. Bunlar Türkiye'nin karşısında kim varsa onların yanında yer alıyor. Bir kısım insanımızın dini inancını istismar eden bir suç örgütünden başka değil. Bu yapı demokrasiye en büyük tepkidir. Siz bu yapıya sahip çıkarken neyi savunuyorsunuz sayın Kılıçdaroğlu? Terör örgütlerinin, canilerin gerçekleştirdiği her saldırıdan sonra işbirlikçi çevreler AK Parti iktadardan giderse herşeyin düzeleceğini söylüyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu her saldırıdan sonra terör örgütüne tek bir laf söylemiyor, hükümete yükleniyor. Sayın Kılıçdaroğlu Türkiye'yi kimin yöneticeğini bu millet 1 Kasım'da karar verdi. 

 

20 Mart'tan sonra illegal yollarla geçen mülteciler alınacak, onun karşılığında da o sayı kadar mülteci Avrupa'ya gönderilecek. Böylece Ege'de yasadışı göç, yerini yasayla göçe bırakacak ve canımızı yakan mülteci faciaları yaşanmayacak. Sağlık, eğitim, altyapı ve gıda alanındaki somut projelerin hayata geçirilmesi için harekete geçirildi. Türkiye, mülteciler meselesinde her zaman önce oldu ve öyle olacaktır. AB ile ayrıca Suriyelilerin, Suriye'de güvenli bölgede yaşaması için bilgi verildi. Haziran'da vize serbestisi olması için Meclis'te hepimizin çok iyi çalışması gerekir. Bütün vatandaşlarımıza da çağrıda bulunuyorum. 72 şarttan 35 şart kaldı, onu da Nisan ayına kadar bitirmek zorundayız. 

 

Reformların yüzde 65'ini, vaatlerin de yüzde 100'ünü gerçekleştirimiş bulunuyoruz. Buna kimse inanmıyordu. Onlar teröre destek verirken, AK Parti iş yapıyordu. Söz verdiğimiz her icraatı 3 ay içinde hayata geçirmiş bulunuyoruz. Meclis tatile girmiş olmasaydı reformların da tamamını gerçekleştirmiş olacaktık.  

 

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO

 

Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de müjdeli kararımızı bildirmek istiyorum. Asli işlerde çalışan işçilerimizi kamuya alıyoruz. Adalet, eşitlik gereği ayrıca yardımcı işlerde çalışan kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş olsun, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah. Biz söz verdik mi böyle söz veririz. Kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verildi.


Yorum Gönder