Davutoğlu: TIR’larda ne olduğu kimseyi ilgilendirmez

01 Haziran 2015 Pazartesi 01:19

Başbakan Davutoğlu, Adana ve Hatay’da durdurulan, içerisinde silah ve mermi bulunduğu ortaya çıkan MİT TIR’larında ne olduğunun kimseyi ilgilendirmeyeceğini söyledi.

Davutoğlu: TIR'larda ne olduğu kimseyi ilgilendirmez
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk’te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu MİT TIR’ları ile ilgili olarak TIR’larda ne olduğunun kimseyi ilgilendirmeyeceğini söyledi ve “Bu kadar şimdi niye çıkarıyorlar bunu? Şunu vermek için, teröristleri destekleyen bir AK Parti seçime gidiyor” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Devlet işleyişi bakımından ve bu işin zamanlaması bakımından 2 şeye dikkat çekeceğim. Dünyanın herhangi bir yerinde devletin bir kurumu devletin bir başka kurumunun verilen talimat gereği yaptığı bir faaliyeti bir suçmuş gibi yansıtabilir mi?  Yani Amerika’da istihbarat örgütü bir faaliyet yapıyor ama Pentagon o faaliyete baskın yapıyor. Siyasi otorite bir talimat vermişse, siyasi otoriteye bağlı bir kurum, siyasi otoriteden izin almadan o talimata müdahale etmesi açık bir suçtur. Evet o günlerde Bayırbucak’ta çok ciddi çatışmalar oluyordu. Bugün Suriye Türkmenlerini temsilen o zaman Suriye Türkmen Cephesi’nin Başkanı da açıklama yaptı.

Biz talimat vereceğiz Türkmenleri koruyacaksınız diye, bir başka grup, buradan bir darbe vuralım diye gelip orada onu yapacaklar ve bu da basın özgürlüğü olacak değil mi? Amirinden izin almadan kimin haddine baskın yapmak? Millete yönelik bir eylemdir bu. Onların görevi değil o.  Peki zamanlaması? Onun için casusluk diyorum. Bir, o günleri çok iyi hatırlıyorum. Ondan iki gün önce, Harran’da komşu ülkelerin dışişleri bakanlarıyla mültecilerle ilgili toplantı yapmışız. Sonra 100’ü aşkın diplomatla ben Adana’ya gitmişim. Öncesi bu.”

‘Casusluk faaliyeti’

“Gittikten bir gün sonra bu yapılıyor. Sonrasıyla ilgili, pazartesi başbakanımız brüksel’e gidecek, salı günü de ben BM’de Suriye rejimi muhalifleri görüşmesine katılacağım. Bakın bu casusluğpu yapanlar bir taşla kaç kuş vuruyor.

Aslında teröristlere yardım ediyorlar diyor, büyükelçiler konferansına gölge düşürüyor, başbakanın gündemini AB değil de Suriye’ye kaydırıyor. Dört, beni iki gün sonraki toplantıya Türkiye’yi suçlayacak gündem oluşturuyor. Yani muhakeme edilmesi gereken, Suriye rejiminin eline koz veriyor. Bu açık bir casusluk faaliyetidir. Bakın zamanlamayı da yöntemi de söylüyorum.”

‘Kimseyi ilgilendirmez’

“Bu kadar şimdi niye çıkarıyorlar bunu? Şunu vermek için, teröristleri destekleyen bir AK Parti seçime gidiyor. Peki içinde ne var? İçinde ne olduğu kimseyi ilgilendirmez.”

Bank Asya’ya el konulması

“Seçimden bir hafta önce diye ertelenmez. Bir hafta sonra olsun diye geri bırakılmaz. İtirazı olanın da hukuk kapıları açık. Paralelle mücadele kendi doğası içinde ayrıca yürütülür. Ama bu bankanın normal bankacılık işlevi dışına çıkmasının sebebi bu paralel yapıyla ilişkileri. Normalde ekonomide çok basit bir kural vardır. Bütün ekonomie eğitiminde de işleyişinde de rasyonel aktör kuralı. Mesela kimse durup durduğu yerde zarar etmek istemez. Kimse gereksiz bir yatırım yapmaz.

Halbuki baktığınızda bu yapıda irrasyonel bir tavır ile belli kaynakların toparlanarak belli yerlere aktarılması üzerine yürüyen bir çerçeve var. Hukuka uygun olduysa yine dokunulmadı. Sahibi bilinmeyen ortaklar, gerçek ortak niteliği taşımayan ortaklar doğduğunda işte o zaman bankacılık sisteminin dışına çıkılıyor.

Kim ortak bilinir, kredi nerede kullanılır bilir. Aksi takdirde bütün o şeyi devletin ödemesi gerekir. Normal Türkiye’deki bankacılık sistemine uyulması gereken kurallara işlemlere uyulmadığı için, bu soruların cevabı olmadığı için hem para yatıranların korunması hem sistemin korunması için BDDK’nın işlemidir.  Mudilerin hukuku korunur. Yönetimin şeylerinin bu hukukları zedeleyecek şekilde davranılmasıdır.”

Çözüm süreci

“Bir kere duydunuz mu Demirtaş’tan artık silahı gömmemiz lazım dediğini gördünüz mü? HDP’ye destek veren aydınlar ki çoğunu tanıyorum, o destek mesajının içinde ‘HDP, PKK ile arasına mesafe koysun’ diyebiliyor mu? Çözüm sürecinin kilitlendiği yer burası. Silahları bırakacaklar mı bırakmayacaklar mı? Ama benim elimde silah olacak, ben de bu silahı istediğim zaman kullanacağım. 7 Haziran’da barajı aşmazsam silah kullanacağım yaklaşımına gelirse, çözüm süreci devam eder, muhatap olma niteliğini bu unsurlar kaybeder.”

Yorum Gönder