DBP’li belediyelere kayyum atamak için yasa taslağı hazırlandı

31 Mart 2016 Perşembe 17:29

AK Parti, yerel yönetimler reformu üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan tasarıya göre, “teröre bulaşan” belediye başkanları görevden alınacak, yerlerine kamu yöneticileri arasından atama yapılacak.

DBP'li belediyelere kayyum atamak için yasa taslağı hazırlandı

AK Parti, DBP’li belediyeler için yasa tasarısı hazırladı. Buna göre görevden alınan belediye başkanlarının yerine atamalar yapılacak.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Özhaseki, tasarı için “Atananların, kayyum benzeri görev ve yetkileri olacak” dedi.

Habertürk’te yer alan habere göre, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, TBMM’de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Belediyelerle ilgili yasa taslağı çalışmalarını tamamladıklarını, yakında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacaklarını söyleyen Özhaseki, “HDP’li belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca her şey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak.”

Kayyum benzeri görev ve yetkiler

Özhaseki, görevden alınan belediye başkanı yerine gelecek ismin, belediye meclisi üyeleri arasından değil, kamu yöneticileri arasından atanacağı belirterek “Kayyum benzeri bir uygulama mı olacak?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyaseten karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil.”


Yorum Gönder