Demirtaş: İstihbarat bazı ailelere ücret veriyor

03 Haziran 2014 Salı 16:59

Başbakan Erdoğan'ın, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia edilen ailelerin eylemi üzerinden yaptığı açıklamaları eleştiren BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Orada oturan bazı aileler istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar. Çocukların da dağa gittiği yok. Bazı çocuklar uyuşturucu şebekeleri tarafından kaçırılmış" dedi.

Demirtaş: İstihbarat bazı ailelere ücret veriyor
BDP Eş Genel Selahattin Demirtaş, katıldığı gözaltına alındıktan sonra katledilen Kürt işverenler Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım'ın İstanbul'da Avcılar Mezarlığı'ndaki mezarları başında yapılan anma törenlerinin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. PKK tarafından çocukları kaçırıldığı iddia edilen kimi ailelerin eylemine ilişkin yöneltilen bir soruya Demirtaş, "Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi. Asla bu kavramı kullanmadı. Evet çocuklarımız kendi isteğiyle gitmiş, ikna edilmişler dedi.

Özellikle yaşı küçük olan, hasta olan çocuklarla ilgili olarak aileler 'ikna edilip götürüldüler, ikna edilip geri getirilsinler' dediler. Beklentileri budur. Hiçbir aile zorla kaçırmadan söz etmedi. Basın ve hükümet ısrarla bu kavramı kullanıyor ama kimse kusura bakmasın 30 yıldır on binlerce kişiyi kaçırarak dağa götürmedi bu örgüt. Bugün çocukları dağa çıkaran politikanın, Başbakanın söylemi olduğunu bir defa herkes kabul etmeli" ifadeleriyle cevap verdi. 


Çocuklara dağın yolunu gösterenin, uyguladığı baskıyla Başbakan Erdoğan olduğunu vurgulayan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Berkin Elvan'ın acılı annesini meydanlarda yuhalatan bir Başbakandır bu çocuklara dağın yolunu gösteren. Biz değiliz BDP olarak. Ben mikrofonların önünde söylüyorum, hiçbir çocuğa biz dağı tavsiye etmiyoruz. Biz siyaset yapıyoruz. Çocukları da siyasete davet ediyoruz. Eğer mücadele etmek istiyorlarsa biz HDP'ye, BDP'ye güç katmaya davet ediyoruz gençlerimizi. Dağın yolunu biz göstermiyoruz" dedi. 

'Bazı aileler, istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar'

Bu konudaki sözlerine "Ama gece gündüz gençlere hakaret eden Gezi'de katlettiği gençlerin ailelerine hakaret eden bize hakaret eden Başbakandır" diyerek devam eden Demirtaş, kendilerinin bütün ailelerin acılarını paylaştığını söyledi. 

Hedeflerinin bütün çocukların ve gençlerin kalıcı bir şekilde dağdan inmesi olduğunu belirten Demirtaş, "Bunun için uğraşıyoruz, çaba sarf ediyoruz. Ama hükümetin bu işi çirkinleştirmemesi lazım. Bakın bazı ailelerin, özellikle çocuğu dağa giden aileleri tenzih ediyorum. Orada oturan bazı aileler, istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar. Çocukların da dağa gittiği yok. Bazı çocuklar uyuşturucu şebekeleri tarafından kaçırılmış. Bazılarının hiç dağla alakası yok. Gitmemişler. Bazı aileler aldıkları paralar karşılığında o eylemi yapıyorlar. Ayrıca bizim belediyemizin hiçbir müdahalesi yok, olmamıştır" dedi.

'Arınç'ın Diyarbakır Belediyesi'ni kınaması için 40 tas suyla yıkanması lazım'

Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaptığı açıklamaya da tepki gösterdi. Demirtaş, Arınç için "Hükümet sözcüsü, Diyarbakır belediyemizi ve belediye başkanımızı kınıyor da gece-gündüz sokakta insanlara zulüm yapan TOMA'yla, gazla, copla katleden bir hükümetin sözcüsünün Diyarbakır Belediyesi'ni kınaması için 40 tas suyla yıkanması lazım önce" ifadelerini kullandı.

'AKP'nin yol haritası yok'

Lice'de karakol yapımına karşı direniş eylemlerine de değinen Demirtaş, "Neden karakol ve kalekol yapıyorsunuz. Bugün halk neden yolları kapatıyor. Halk tabiî ki de karakollara ve kallekola tepkilerini gösterecek. Aslında hükümete neden karakol ve kalekol yapıyorsun diye sormak gerekiyor. Gençleri dağdan indireceğin yerde neden güvenlik noktası yapıyorsun. AKP hükümeti halkı kandırmaya devem ediyor. Yol haritası yok" dedi.

DİHA


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder