Demirtaş: Kürt sorunu Ortadoğu'nun en büyük sorunudur

20 Kasım 2011 Pazar 22:50

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt sorununun siyasal, ekonomik ve kültürel bir sorun olduğunu belirterek, 'Ortadoğu'nun en büyük sorunudur ve bu soruna yaklaşımda ciddiyet bekliyoruz.' dedi.

Demirtaş: Kürt sorunu Ortadoğu'nun en büyük sorunudur
BDP İstanbul İl Teşkilatınca Kazlıçeşme'de düzenlenen mitingde konuşan Demirtaş, şunları söyledi:

“Alevi, Kürt, öğrenci ve işçilerin sesinin çıkması istenmiyor. Herkesi cezaevine atalım ve istediğimiz gibi bir Anayasa yapalım diyorlar. O yüzden böyle bir tarihi dönemde geri adım atmak tam da çözüm sürecinde kaybetmekle eştir. Bu süreçte daha fazla dayanışma ve birlik içinde olmalıyız. Tutuklanan arkadaşlarımızın yaptığı tek şey demokratik ve özgür siyasettir. Biz de bu suçu işliyoruz ve işlemeye devam ediyoruz ve kendimizi de ihbar ediyoruz. Bu suçlamaların en önemli dayanağı siyaset akademilerinde verilen derslerdir. Güya halk ayaklanması dersi veriliyormuş. Orası milli eğitime ait değil istediğimiz her şeyi tartışırız. AKP'yi de CHP'yi de tartışırız. KCK'yi de tartışırız, Öcalan'ın fikirlerini de tartışırız. Eğer bu tartışmalarımızı suç olarak gösterirseniz biz daha çok tartışırız. Sizleri de siyaset akademilerimize güç vermeye çağırıyoruz.”

Demirtaş, barışa ve akan kanın durmasına ilişkin ortaya koydukları çözüm önerilerinin tutarlı olduğunu ileri sürerek, “Kürt sorunu siyasal, ekonomik ve kültürel bir sorundur. Ortadoğu'nun en büyük sorunudur ve bu soruna yaklaşımda ciddiyet bekliyoruz. Ciddi siyaset bekliyoruz. Kürt sorunun muhatapları vardır. Ancak muhataplarıyla konuşursanız sorunu çözebilirsiniz. Biz karşılıklı bir ateşkesin olmasını, silahların karşılıklı susmasını istiyoruz. Bunun için de diyalog ve müzakerelerin yeniden başlamasını öneriyoruz. Öcalan ve Kandil ile görüşmeyi başlatın diyoruz. Görüşmeleri İmralı'da yapmayın, Öcalan'ı çıkarın görüşmeleri dışarda yapın diyoruz. Kürt sorunun önemli aktörlerinden, muhataplarından biri de biziz elbette. Barış için elimizi değil kellemizi taşın altına koyalım. Bir barış sürecini hep birlikte başlatalım” şeklinde konuştu.

MİTİNGDEN NOTLAR
Mitinge katılanlar, 3 ayrı noktada oluşturulan arama noktalarında polislerce üstleri aranarak miting alanına alındı.

Miting alanının etrafı bariyerlerle çevrilirken, polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Çevik kuvvet ekipleriyle itfaiye ekipleri de hazır bekletildi.

Mitingin yapılacağı platform önüne “Buradayım! İrademe sahip çıkıyorum” yazılı pankart asıldı.

Bu arada, bazı katılımcılar platforma çıkarak terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterini açtı.

Mitingin sona ermesinin ardından, trafiğe kapatılan yollarda katılımcıların dağılmasının ardından yeniden trafiğe açıldı.

Mitinge, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İstanbul milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder ile çok sayıda kişi katıldı.

Mitingde, konuşmaların ardından, sanatçı Ferhat Tunç bir konser verdi.
(AA) Radikal
BDP'nin Kazlıçeşme Mitingi

BDP'nin Kazlıçeşme Mitingi

BDP'nin Kazlıçeşme Mitingi
BDP'nin Kazlıçeşme Mitingi

BDP'nin Kazlıçeşme Mitingi

BDP'nin Kazlıçeşme Mitingi

Yorum Gönder