Demirtaş: Sonuna kadar halkımızla direnmeye hazırız

11 Kasım 2015 Çarşamba 21:56

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Silvan halkının direnişinin "Kürt halkının statüsünü belirleme direnişi" olduğunu belirtti. Silvan'da ordunun da dahil olduğu bir şehir savaşı yaşandığı söyleyen Demirtaş, "Sonuna kadar halkımızla direnmeye hazırız" dedi.

Demirtaş: Sonuna kadar halkımızla direnmeye hazırız
 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Med Nuçe'de Silvan'la ilgili sorulara yanıt verdi. Abluka altında bulunan 3 mahalleden sağlıklı bilgi alamadıklarını anlatan Demirtaş, "Ancak havadan ve karadan yoğun bir bombardıman olduğu anlaşılıyor" dedi.


'Silvan'da şehir savaşı yaşanıyor'

Silvan'da bugüne kadar yaşanan saldırıların en yoğunun yaşandığına dikkat çeken Demirtaş, "Kentin çevresi kentlerle çevrili. Helikopterden saldırı yapıldığı biliniyor. Polis operasyonunun ötesinde ordunun da dahil olduğu bir şehir savaşı yaşanıyor. Ortada 'kamu düzenini sağlama' açısından bir polis operasyonu yok. Ordunun dahil olduğu bir şehir savaşı var. Kara kuvvetleri, şehre girme konusunda tereddüt ediyordu. Şehrin hakim tepelerine konumlanmıştı. Ancak bugün polis ve asker birlikte operasyon gerçekleştiriyor."

'Görkemli ve önemli bir direniş var'

AKP'nin 1 Kasım'ın ardından savaşı derinleştirme kararı aldığına işaret eden Demirtaş, "Çok yoğun saldırılar, bombardımanlar var ama direniş de çok görkemli ve anlamlı. Ortada devletin elindeki büyük gücü ve imkanlarıyla yürüttüğü savaşa karşı muazzam bir halk direnişi de var. Bu halk direnişine herkes sahip çıkmalı. Direnişin saldırıdan daha görkemli olduğu unutulmamalı."

'Herkes Silvan'ı sahiplenmeli'

Silvan'da yaşananların lokal bir sorun olmadığının altını çizen Demirtaş, "Yüz yıllık Kürt ve Kürdistan sorununun, statüsünün nasıl yaşanacağına dair bir süreçten geçiyoruz. Silvan lokal bir konuyla ilgili direniş göstermiyor. Kürt halkının özgür geleceği ile ilgili bir duruş, direniş ortaya koyuyor. Kürdistan halkının özgür geleceği ile ilgili bir direniş yapılıyor. Herkes direnişi bu şekilde görmeli ve Silvan'ı sahiplenmeli" dedi.

'AKP terör yöntemlerine başvuruyor'

Saldırıların Cebralus'a müdahalenin gündeme gelmesiyle başladığını dikkat çeken ve Rojava'nın kaderinin Türkiye'de Kürtlerin statüsüne bağlı olduğuna belirten Demirtaş, "Bir halkın özgür yaşam ve statü talebindeki ısrarı görmek gerekiyor. AKP'nin bu kadar acımasız olmasının nedeni de Kürt halkının ısrarıdır" diye konuştu.

Demirtaş, kendi geleceğine sahip çıkan bir halkın top yekûn 'terörist' ilan edildiğini belirterek "Asıl AKP terör yöntemlerine başvuruyor" dedi.

'Sonuna kadar halkımızla direnmeye hazırız'

Silvan halkının direnişinin yanında olduklarını belirten Demirtaş, "Sonuna kadar halkımızla birlikte direnmeye hazırız" diye konuştu. AKP'ye "Aklına başına al" diye uyaran Demirtaş, "Bir halkın statü talebine karşı tankla topla saldırırsanız başarı elde edemezsiniz" dedi. Öz yönetimin bir hak olduğunun altını çizen Demirtaş, şöyle konuştu: "Kürt halkı geri adım atmayacaktır. Bir kişi çıkıp kendini başkan ilan edip, 'Rejimi değiştirdim' diyorsa, milyonlarca insanın talebi 'terörizm' olarak değerlendirilemez. Silvan halkı, kendi iradesine sahip çıkıyor. HDP Kürt halkının özyönetim ve özerklik hakkını sahipleniyor. Bu talep partimizin programında da yer alıyor. Partimiz, Kürt halkının direnişinin yanındadır."

Savaşa karşı ortak muhalefet

Savaş cephesine karşı bir blok oluşturulmasının önemine dikkat çeken Demirtaş, önümüzdeki günlerde siyasi parti başkanlarıyla bir demokrasi cephesinin oluşturulması için bir araya geleceklerini belirtti.


Yorum Gönder