Dersim katliamı protesto edildi, katledilenler anıldı...

04 Mayıs 2014 Pazar 01:09

Dersim Katliamı’nın 76’ncı yıldönümünde İstanbul’daki Dersimliler ve Demokratik Alevi Federasyonu katliamda yaşamını yitirenleri andı ve yazılı açıklama yaptı.

Dersim katliamı protesto edildi, katledilenler anıldı...

Aralarında Dersim Pertekliler Derneği, Munzur Çevre Derneği, Kurmeşliler Derneği, Dersim Gazetesi, Alibeyköy Dersimliler Derneği’nin de olduğu sivil toplum örgütleri ve dernekler, 4 Mayıs 1937’de "Tunceli Tenkil Harekatı" kararıyla başlayan Dersim Katliamı’nın 76’ncı yıldönümünde yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemine, BDP İstanbul il eş başkanları Emrullah Bingül ve Arife Çınar, İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ve sanatçı Ferhat Tunç da destek verdi. Kürtçe’nin Kurmanci ve Kurmanckî lehçeleri ile Türkçe, "Unutmuyoruz hesap soracağız", "Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır", "Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın" yazılı pankartlarının açıldığı eylemde ilk olarak katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 

Yarım saatlik oturma eyleminin ardından grup adına basın açıklamasını Hüseyin Ayrılmaz yaptı. Ayrılmaz, "Bir cumhuriyet düşünün, kurulurken söz veriyor. Bir cumhuriyet düşünün palazlanınca sözünü unutuyor. Bir cumhuriyet düşünün, bir katliamı çok önceden adım adım sinsice planlıyor. İçine sızıp her aşiretin dökümünü yapıyor, kadın, genç, çocuk, büyük yaşlı hepsinin dökümünü yapıyor. Bir cumhuriyet düşünün kendi yurttaşlarının kanını dökmeye hiç tereddüt etmiyor. Yani bu cumhuriyet Hitler’den önce, soykırımda, örnek olmuş ülkemizin tarihi, ondan söz ediyoruz. Bakanlar Kurulu kararı ile Dersim’de katliam yaptılar" diye konuştu.

İnançları, kimlikleri ve dilleri için yaşamak istediklerini belirten Ayrılmaz, bu gün de aynı taleplerle kendi topraklarında özgürce yaşamak istediklerini söyledi. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin gösterilmesi çağrısı yapan Ayrılmaz, katliamın hesabının sorulmasını talebinde de bulundu. 

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)  Dersim Soykırımı’nın kararlaştırıldığı gün olan 4 Mayıs’a ilişkin yaptığı açıklamada ise, “Bu tarih sorgulanmadan Türkiye demokratikleşmeyecektir. Soykırım bir insanlık suçudur. Başta CHP olmak üzere Türk Ulus Devleti’nin bu çerçevede ve uluslararası hukuk içinde sorumluluklarını kabul etmesi ve yerine getirmesi gerektiğine ve bunun için de demokratik mücadelenin yükseltilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. FEDA, Dersim Soykırımı'yla yüzleşilmesi için şu taleplerde bulundu:

  • 4 Mayıs’ın uluslararası alanda Alevi Kürtlere karşı işlenen soykırım günü olarak tanınması ve uluslararası mahkemelerde TC’den hesap sorulması ve de TC’nin soykırım kurbanlarından ve Dersim halkından özür dilemesi

  • Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması

  • Soykırımı anımsatan ve Dersim’de mahalle, okul ve parklara verilen Atatürk, İnönü, Fevzi Çakmak, Abdullah Alpdoğan, Sabiha Gökçen gibi isimlerin kaldırılması

  • CHP özel olarak soykırımdaki sorumluluğunu kabul etmelidir.

  • Cemevleri Alevi toplumun resmi ibadethaneleri olarak tanınmalıdır.

  • Dersim’in kayıp kızlarının savaş ganimeti olarak kimlere sunulduğunun açıklanması,kaç kişinin nereye ve kimlere evlatlık verildiği açıklanmalıdır

FEDA tarafından yapılan açıklamada, Türkiye geçmişiyle yüzleşmezse, geçmişin Türkiye ile uğraşacağı vurgulanarak “4 Mayıs Dersim Soykırımı’nı kara gün olarak ilan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Sanatçı Ferhat Tunç ise Dersimlilerden katliam için hala özür dilenmediğine dikkat çekerek, "Cumhuriyet tarihi utanç tarihidir. Soykırım bakanlar kurulu kararı ile hayat geçirilmiş. Bu sadece bu topraklarda hayata geçirilmiş bir karardır. Dersimlilerden özür dilenmiş değil halen. Katlettiniz bunu kabul edin ve özür dileyin. Ancak o zaman hesabını vermiş olursunuz. Nereye gömdünüz? Dersim’e bir soykırım anıtı yapılsın istiyoruz" diye konuştu.

Eylem konuşmaların ardından Ferhat Tunç’un söylediği Dersim ağıtları ile sona erdi. 

(ANF)

Yorum Gönder