Diyarbakır'da Barikatları Aşan Halk Newroz'u Kutladı

18 Mart 2012 Pazar 17:03

İçişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliğinin yasak kararı ve polis engeline rağmen, Diyarbakır halkı 2012 Newroz'u için kutlama alanına ulaştı ve kutlamalar yapılıyor...

Diyarbakır'da Barikatları Aşan Halk Newroz'u Kutladı
Diyarbakır'da 2012 Newroz Bayramı

Türkiye ve dünya kamuoyunun gözlerinin çevrildiği Diyarbakır'da Newroz hareketliliği başladı. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile Newroz'un yasaklanmasına rağmen "Halkın kararıdır" diyen Kürt siyasetinin bugünde karar kıldığı kutlama için Diyarbakırlılar Newroz'a uyandı.

Kürtlerin "Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkı" talepleri ile "Êdî bes e an azadî an azadî (Artık yeter ya özgürlük ya özgürlük)" ve "Öcalan'a özgürlük Kürt halkına statü" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz için renga renk yöresel kıyafetleri, yeşil sarı kırmızı flamaları ve bayrakları ile sokağa çıkan on binler, Newroz alanına akın ediyor.

Güneşli bir havanın hakim olduğu kentte, şafağın sökmesiyle birlikte merkez Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde toplanan kitle, yeşil, sarı, kırmızı renklerle süslenen ve Türkçe ve Kürtçe "Newroz pîroz be" yazılı araçlarla gruplar halinde Newroz Alanı'na akın ediyor. Yer yer ateşlerin yakıldığı kentte kadın, çocuk, yaşlı 7'den 70'e herkes yöresel kıyafetleriyle Diyarbakır sokaklarını renk cümbüşüne çevirdi. Otobüs, traktör, kamyon, bisiklet gibi araçlarla yola çıkan kalabalık grupların alana varma telaşı sürüyor. Diyarbakır'ın en işlek semti olan Ofis semti olmak üzer bütün kente esnaf kepenk açmazken, yurttaşlar Newroz alanına gitmek için duraklarda toplanmaya başladı. Özellikle Gevran, Ekinciler Caddesi ve Koşuyolu Parkı civarındaki duraklarda kitle toplanmaya başladı.Newroz alanına barikat

Yurttaşlar alan gitmeye çalışırken, polis ise sabah erken saatlerde alana giden bütün yollara barikat kurarak alana girişlere izin vermiyor. Zırhlı polis araçları ve yüzlerce çevik kuvvet polisi ile alana giden tüm yollara barikat kurulurken, kent merkezinden alana giden kitle polis barikatına takılıyor. Polis barikatı önünde yığılmalar başlarken, kitle sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganları atıyor. Bağlar İlçe Kuruçeşme civarından ve Kayapınar İlçesi'nde BDP önünde bir araya gelen ve yürüyüşe geçen kitle ile polis arasında yer yer gerginlikler yaşanıyor. Yurttaşlar alana girmede kararlılık gösterirken polis ise izin vermiyor.

İlçelerden kent merkezine akın var

Silvan, Bismil, Ergani, Çınar, Lice ve Dicle ilçelerinden yola çıkan on binlerce kişi de kent merkezine ulaşırken, polis kentin çeşitli noktalarında kitlenin önüne barikat kurdu. Bismil'den Diyarbakır'a gelen binlerce kişi ilçenin belirli yerlerinde tren yoluna ve ilçedeki tren istasyonuna akın etti. Bismil Tren istasyonunda sabah erken saatlerinden yöresel kıyafetleriyle gelen yurttaşlar halay ve zılgıtlar çekerek saat 06.30'da Newroz trenini bekledi. Newroz treni Bismil istasyonuna vardığında yurttaşlar, "Bijî Serok Apo" sloganları eşliğinde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Newroz trenini dolduran halk seli, ellerinde taşıdıkları flamalarla kara treni renklere bürüdü.

Halk barikatları aşıyor

Ayrıca Bismil'den yaklaşık 20 minibüsle yola çıkan halk 4 minibüse ayrı ayrı 2 bin 800 TL ceza verilmesi nedeniyle arabalardan inerek yürümeye başladı. Ceza için herhangi bir gerekçe gösterilmemesi dikkat çekti. Tüm engelleme girişimlerine rağmen Newroz'a gitmekte kararlı olduğunu belirten Bismilliler, Batman Caddesi'nden yürümeye başladı. Yüzlerce kişi, kararlı duruşu sonucunda minübüslerden inerek yaya yürümeye başladı. Bismilliler her ne pahasına olursa Newroz alanına gitmekte kararlı olduklarını belirtti.

Diyarbakır'ın girişinde Sabri Petrol'ün bulunduğu yerde Batman, Bismil, Siirt başta olmak üzere çok sayıda merkezden gelen binlerce araç durduruldu. Araçlara çok yüklü miktarda cezalar kesilmesi dikkat çekerken, halk orada bekleyişini sürdürüyor. Herşeye rağmen halk yürüyerek de olsa Diyarbakır Newroz'una gelmekte kararlı olduğunu belirtti. Araçların valilik kararıyla durdurulduğu ve hiçbir aracın kente alınmayacağı belirtildi. Araçların Newroz için Diyarbakır'a gelmesinin delili olarak da sarı kırmızı yeşil renkler gösterildi.

Silvan yola çıktı

Silvan halkı sabah erken saatlerde yöresel kıyafetlerini kuşanarak Newroz şarkıları ve "Bijî Serok Apo" sloganları eşliğinde yola çıktı. Silvan Diyarbakır Caddesi'nde bir araya gelen halk Diyarbakır'a akıyor. BDP İlçe teşkilatı tarafından 150 araçla Diyarbakır Newroz alanına doğru yola çıktı. Şimdiye kadar bir büyük otobüs, on yarım otobüs yaklaşık olarak 50 araçlık kitle yola çıktı.

Öte yandan Dicle, Lice, Çınar, Çermik ve Hazro ilçelerinden de binlerce yurttaş yola çıktı.

BDP'li Vekiller Halka Seslendi

Diyarbakır Newroz alanında yüzbinlere seslenen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Artık Kürdistan'da statüsüz yaşamak istemiyoruz" dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile Newroz'un yasaklanmasına rağmen "Halkın kararıdır" diyen Kürt siyasetinin bugünde karar kıldığı kutlama için alana akan yüzbinlerce Diyarbakırlı net mesajlar haykırdı.

"Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkı" talepleri ile gerçekleştirilen ve yüzbinlerin katıldığı Newroz'da BDP İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt'ün ardından kitleye seslenen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Hewler, Afrîn ve Qamışlo Kürdistan'ın dört parçasında Newroz kutlu olsun" diyerek, "Dünya şahit olsun ki hiçbir güç bizim birliğimizin önünde duramaz" diye konuştu.

‘DAHA ÖNCE ‘KUNDİR’ SİYASETİNİ BIRAKIN’ DEDİK

"Kürt halkını tanımayanlar bir daha bugünkü yaşanılan örneğe baksınlar" diyen Baydemir, "Bu halk artık korkunun kefenini yırtmıştır. Ya özgürlük ya özgürlük. Tüm dünya ve Ankara bilsin ki artık Kürt halkı ve Kürdistan, statüsüzlüğü kabul etmeyecek. Dilimizi yasaklarsanız biz de tüm barikatları kırıp bu alana geleceğiz. Daha önce 'kundir' (Kabak) siyasetini bırakın demiştik. Tekrar ediyorum. Kundir siyasetini bıraktınız ama Ankara'nın hareket ettiği akıl kundir aklıdır. Gelin insan olun" şeklinde konuştu.

‘DEVLET SİYASETİ İFLAS ETMİŞTİR’

Baydemir'in ardından yüzbinlere seslenen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, devletin siyaseti ve zulmünün bugün iflas ettiğini belirterek, "Bugün burada devletin politikalarını kırdınız. Korkuyla Kürt halkını susturamazsınız. Bugün devlet siyaseti devlet zulmü iflas etmiştir. Kürt halkı sonuna kadar direnecektir. Halkımızın hukukunu tanımaya mecbursunuz. Sayın Öcalan Kürt çözümü için çok adım attı. Barış dedik, Öcalan'ı tecride aldılar. Kardeşlik dedik, 7 bin Kürt siyasetçiyi zindana koydular. Roboski'de halkı uçaklarla bombaladılar. Bugün Amed'te Kürt halkının bu meydanda toplanmasına izin verilmedi, ama Kürt direnerek geldi ve 'buradayız' diyor. Kürtler özgürlük için ayakta artık susturamazsınız. Bizim size söylememize gerek yok siz özgürlük yolunu biliyorsunuz" diye konuştu.

‘AMED TARİH YAZDI’

Tuğluk, "Amed bugün tarih yazdı. Zorbalığa ve zulme direndi. Bu alanı doldurdu. Tarih yazdınız. Tankları ve toplarıyla Amed'i işgal ettiler. Bu halk düşman güçleri mi ki işgal ediyorsunuz. Ama sizler Amed'e yakışanı yaptınız. Başbakan'ı Amed'e davet ediyoruz. İdris Naim Şahin'i Amed'e davet ediyoruz. Gelip görsünler. Siz bu halkın özgürlük yürüyüşünü durduramazsınız. Bugün Newroz gününde yeni bir başlangıç yaptınız" dedi.

Tuğluk, "Bu devletin Kürt halkına reva gördüğü şey, 'ya ölüm ya zindan'dır. Bu zulmünüze karşı sonuna kadar direneceğiz. Bedel gerekiyorsa öderiz. Ödeyeceğiz. Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkını talep ediyoruz" diyerek sözlerini bitirdi.

‘BAK AKP İŞTE NEWROZ’

Daha sonra konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kitleye "Newroz'u bilmeyenlere, tanımayanlara Newroz nedir dersi verdiniz" diye seslenerek konuşmasına başladı. Ortaya çıkan tablonun anlayana basit bir ders olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Bak AKP bak! İşte Newroz budur. Engelleyemezsiniz, yasaklayamazsınız. Tehdit ve operasyonlara rağmen işte halk özgürlük meydanındadır. 'Teslim olmadık' diyen kocaman yürekli bir halk Newroz meydanındadır" şeklinde konuştu.

Kazlıçeşme'deki müdahaleye de tepki gösteren Demirtaş, İstanbul'daki halkı selamladı. "21 Mart dışında Newroz'u kutlayamazsınız diyorlar" şeklinde konuşan Demirtaş, "Bakın bugün ayın 18'i kutlanır mı kutlanmaz mı görün. Demek ki halkın gücü önünde duramazsınız. Halk saçma sapan genelgenizi tanımaz. Siz halkı tanıyacaksınız. Artık Kürdistan'da statüsüz yaşamak istemiyoruz." dedi.

Ardından BDP Urfa Milletvekilli İbrahim Binici'nin daveti üzerine sabah saatlerinden itibaren onca engellemeye rağmen alanı dolduran yüzbinler, BDP İl binasına doğru yürüyüşe geçti.

(Kaynaklar: Diha/ Haberdiyarbakır)


Yorum Gönder