Diyarbakırlı önce eşitlik ve adalet istedi

20 Şubat 2012 Pazartesi 11:59

Anayasa Platformu Girişimi’nin bir süredir halkın katılımıyla düzenlediği Türkiye Konuşuyor toplantılarına en büyük katılım dün Diyarbakır’dan geldi.

Diyarbakırlı önce eşitlik ve adalet istedi
Anayasa Platformu Girişimi'nin en kalabalık toplantısı Diyarbakır'da oldu. Diyarbakırlı'nın ilk beklentisi ise adil ve eşitlikçi bir anayasa.

Anayasa Platformu Girişimi’nin bir süredir halkın katılımıyla düzenlediği Türkiye Konuşuyor toplantılarına en büyük katılım dün Diyarbakır’dan geldi. Yeni bir anayasa isteyen Diyarbakırlılar, anayasanın hayatlarına özgürlük, adalet ve eşitlik getirmesini istedi. Toplantı açılışında konuşan Cemil Çiçek “Yeni anayasayı seçilmişler yapmazsa gece baskıncılara iş düşer” yorumunu yaparken, toplantı formatı dışına çıkılarak söz verilen Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, “Edirne’den Hakkari’ye bir daha hiçbir ocağa acı düşmesin haberinin düşmediği ortak bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız var” dedi.

Halkın anayasası olmalı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in himayesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğü ile bir araya gelen 20 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Anayasa Platformu Girişim grubunun organize ettiği Türkiye Konuşuyor toplantılarının dördüncüsü dün Diyarbakır’da yapıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında amaçlarının ‘uzmanların değil halkın yazdığı bir anayasa olduğunu vurguladı. Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘memleket istiyorum’ şiirini de okuyan Hisarcıklıoğlu, yazılacak anayasanın daha çok gelecek nesilleri ilgilendirdiğini belirterek, “Diyarbakır ne düşünüyor. Bugün konuşma günü, ne düşünüyorsanız burada söyleyin” dedi.

‘Bize cesaret verin’
Daha önce Ankara, Konya ve Edirne’de yapılan toplantılarda o ilin yöneticilerine söz hakkı verilmediği halde, Diyarbakır’da Belediye Başkanı Osman Baydemir’e ve Diyarbakır Valisi’ne söz verildi. Baydemir, Türkçe ve Kürtçe hoş geldiniz dedikten sonra, “Tertemiz bir sayfa açmak gerçekten mümkün ve bizlerin elinde. Ülkemiz kardeş kavgasına tanık oluyorsa, analar ağlıyorsa üzerinde mutabık kaldığımız bir ortak nokta bulmalıyız. Özgürlük en çok ihtiyaç duyulandır. Barış, üzerinde mutabık kaldığımızdır. Edirne’den Hakkari’ye hiçbir ocağa acının düşmeyeceği ortak bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız var. Bu işe emek verdik hep beraber aradığımızı bulalım” dedi.
Çiçek, bir grup cuntacının değil milletin seçtiklerinin anayasa yapabileceğini dünyaya göstermek istediklerini vurgulayarak, “Bu nedenle düşündüklerinizi söyleyin. Ne söylediğiniz başımız üstüne. Bize cesaret verin” diye konuştu. 
Diyarbakırlı önce eşitlik ve adalet istedi

En kalabalık toplantı oldu
Toplantı salonundaki yaklaşık 60 masada 400’e yakın gönüllü katılımcı vardı. TEPAV yetkililerine göre, Diyarbakır’daki katılım Ankara, Konya ve Edirne’deki katılımdan çok daha fazla ve aktif. Buna karşın kadınların katılım oranı yüzde 16’da kalmış. Kadın örgütlerinin yöneticilerinin KCK soruşturmasından tutuklu olması kadınların katılımının düşük olmasında etkili olmuş. Salondaki iki kişiden biri üniversite öğrencisi. Katılımcıların yüzde 82’si “yeni bir anayasa istiyorum” diyor.

En acil sorun Kürt meselesi
Diyarbakırlılar çözülmesi gereken en önemli sorunun Kürt sorunu olduğunu belirtiyorlar. Şiddet içermeyen her türlü görüşün ifade edilmesi yönünde görüş bildirenlerin oranı yüzde 93 gibi oldukça yüksek bir oran. “Din hizmeti devletin anayasal görevi olmalı mıdır” sorusuna yüzde 51 evet yanıtı verdi. “Devletin tüm dinlere ve mezheplere eşit olması gerekir” diyenlerin oranı yüzde 82. Anayasada din dersi olmamalı diyenlerin oranı ise yüzde 39.
(Radikal)

Yorum Gönder