Efkan Ala : 'Buradaki gelişmeler Suriye ile alakalı'

03 Ocak 2016 Pazar 23:32

Devlet güçlerinin son 4 aydır Diyarbakır'ın kalbi olan Sur'da yarattığı yıkıma ilişkin Ankara ve Diyarbakır'da hükümet ve muhalefet temsilcileri ile görüşen heyette yer alan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını anlattı.Sayar, 2006'da Diyarbakır Valisi iken çıkan olaylarda "Cama gelsin, cana gelmesin" şeklindeki sözünü hatırlattıkları ve görevini yapmasını istedikleri Ala'nın, "Buradaki gelişmeler Suriye ile alakalı, bağlantılı' dediğini aktardı.

Efkan Ala : 'Buradaki gelişmeler Suriye ile alakalı'
Diyarbakır'daki iş insanları, Sur'da sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte başlayan ekonomik sorunlar ile müzakere sürecine yeniden dönülmesi talebiyle geçen günlerde Ankara'da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Diyarbakır'da ise İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la bir araya geldi. Görüşmelerde yer alan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, temaslarına ilişkin bilgi verdi. 

7 Haziran sonrasında olağanüstü bir sürecin yaşandığına dikkat çeken Sayar, gün geçtikçe saldırıların dozunun artarak devam ettiğini söyledi. Saldırılar sonucu birçok yaşam alanının savaş ortamından etkilendiğini ifade eden Sayar, "Bu coğrafyada her gün çocuk, bebek cenazeleri kalkıyor. Ateşe su serpmek için, savaşın sonuçları üzerinden öneri ve tespitlerde bulunmak istedik. Bu çerçevede Diyarbakır iş çevreleri olarak Ankara'da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a Diyarbakır'da tespit ettiğimiz sorunları, çözüm önerileriyle birlikte bir rapor şeklinde sunduk. Aynı zamanda diyalog ve müzakereye dönmek için düşünce ve taleplerimizi aktardık" dedi. 

'Köklü bir çözüm istiyoruz'

Sokağa çıkma yasaklarının bölgedeki sosyal ve ekonomik yaşamı etkilediğine işaret eden Sayar, "Talep ettiğimiz ekonomik talepler konusunda bakanlar elle tutulur, yaralara derman olabilecek somut bir adım atmış değil. Devlet bazı vergi, SSK ödemeleri 3 ay ertelendi. Sonra basit usule tabi Sur'daki bazı esnaflara 3 bin TL hibe desteği geldi. Bizim taleplerimiz lokal değil, makro düzeyde sorunların çözümün olmasını istiyoruz" dedi. 

'3 bin TL vererek iş bitmiyor'

Böyle küçük adımların Sur'daki esnafa çözüm olmayacağını ifade eden Sayar, bir ay iş yapamayan esnafa 3 bin TL verilerek sorunun geçiştirilemeyeceğini söyledi. Bu durumun sadece esnafa, işletmelere verilen bir zarar olmadığını dile getiren Sayar, "On binlerce insanı işsizlikle karşı karşıya kaldı. Ekonomik sorunlar yasakların bir sonucudur. Ekonomik sorunlar yaşanıyor, ama ana sorun bir an önce bu çatışmalı ortamın son bulması ve müzakere sürecine dönülmesi. Yaşanan sorun ancak o zaman çözülebilir" değerlendirmesi yaptı. 

'İçişleri Bakanısınız çıkış yapın'

CHP, HDP ve AKP'li bakanlarla görüştüklerini söyleyen Sayar, "Diyarbakır'da İçişleri Bakanı Efkan Ala'yla görüştük. Öncelikle bir an çatışmalı sürecin sona ermesi, sonra da iş çevrelerinin sorunlarının çözülmesi isteğimizi aktardık. Biz Ala'ya, 'Siz Batman'da, Dersim'de, 2006 yılındaki toplumsal olaylar döneminde Diyarbakır'da valilik yaptınız' dedik. Yine daha önce Diyarbakır'da kendisinin olaylarda kendisinin 'Cama gelsin cana gelmesin' sözünü hatırlattık. 'Bugün siz İçişleri Bakanısınız bir çıkış yapın' dedik. Ala ise bize, 'Dönüp dolaşacağımız yer tekrardan 2 yıl önceki, yani 2013'e dönülmesi olacak. 4 yıl için iktidara gelmişiz. Biz isterdik ki bu 4 yıllık dönemde daha önce planladığımız reformlarımıza odaklanalım. Buradaki gelişmeler Suriye'yle alakalı bağlantılı' dedi. Ama her gün dünü arar bir duruma geliyoruz. Giderek sorunlar büyüyor. Çözüm olacaksa daha çok insan ölmeden bir an önce o zaman dönülsün" dedi. 

'Sur esnafı iflasın eşiğinde' 

Sur'da 33 gündür sokağa çıkma yasağı devam ederken sadece Gazi Caddesi'nde sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının çözüm olmadığına dikkat çeken Sayar, Gazi Caddesi kısmen açılsa da orada can güvenliği yokken insanların silah sesleri altında dükkanlarını açamayacağını söyledi. Sayar, "Bir caddede yasağın kaldırılması değil, yasakların tamamen kaldırılması gerekir. Böylesi bir dönemde 60 binin üzerinde vergi dairesine kaydı bulunan basit ve gerçek vergiye tabi işveren var. Sur'da resmi olarak 3 binin üzerinde esnaf var. Ama birçok mahallesinde kaydı olmayan esnaf var. 10 bin esnafın olduğunu biliyoruz. Yasaklarla birlikte esnafın ekonomik kaybı yaklaşık 1 milyar TL civarındadır. 360 esnaf iş yerini kapatmak için başvuruda bulunmuş. Yasakların ekonomiye verdiği zarar daha da büyüyecek. Sur esnafı iflas etmeyle karşı karşıyadır" şeklinde konuştu.


Yorum Gönder