Emrin olur Sayın Başbakan!

15 Kasım 2011 Salı 23:41

“Görüşlerini gözden geçirmesi gereken ben değilim, sizsiniz Sayın Başbakan” “Kürt sorunu, PKK ve KCK konusunda Başbakan olarak sizin yanlışlarınızı eleştirmek şiddet ve terörden yana olmak değildir” “Sizin Başbakan olarak hararetle savunduğunuz KCK operasyonlarını, KCK davasını eleştirmek, KCK’ya sahip çıkmak değildir” Hasan Cemal yazdı.

Emrin olur Sayın Başbakan!
...ama KCK konusunda görüşlerini gözden geçirmesi gereken ben değil sizsiniz; Kürt sorunu, PKK ve KCK ile ilgili sizin yanlışlarınızı eleştirmek, şiddet ve terörden yana olmak değildir Sayın Başbakan... 
 
Venedik’te, Harry’s Bar’da yazıyorum bu yazıyı...
Yine o benim malum klişe:
 Yıllar ne çabuk geçiyor!
 Hemingway’in barına ilk kez 1984’te uğramıştım. O tarihlerde Cumhuriyet’in genel yayın yönetmeniydim.
 Edebi yanı ağır basan bir konferansa her nasılsa davet edilmiş, TRT’de yasaklanmış sözcükler üzerinden bizim memlekette geçerli sansür ve ifade özgürlüğü düzenini anlatmaya çalışmıştım.
 Yasak sözcükler iki eleştirmenin, Frankfurter Allgemeine Zeitung’dan Alman edebiyatının ‘Papa’sı sayılan Marcel Reich-Ranicki’yle Die Zeit’dan Fritz Raddatz’ın ilgisini çekmişti.
 Harry’s Bar’da buluşmuştuk.
 Özellikle Reich-Ranicki, Hitler döneminden başlayarak sözcüklerin özgürce uçuştuğu ortamları yakalamanın ve ifade özgürlüğüne açılan yollarda yürümenin hiç de kolay olmadığını yalın bir dille anlatmıştı.
Çeyrek yüzyıldan fazla geçmiş...
Öğleden sonraydı. Harry’s Bar’da tenha bir köşeye çekildim, MacBook’umu açtım. Yalnız başıma düşündüm sansürle ifade özgürlüğünü, bizim medyadaki ‘devlete hizmet arzı’nı...
Başbakan Erdoğan’ın patron ve yöneticilerle yaptığı medya toplantısının, bana anlatılan benimle de ilgili bazı bölümleri bir film şeridi gibi gözümün önünden aktı gitti.
 Tatile çıkarken Tayyip Erdoğan’ın bir cümlesi manşetlerdeydi:
“O arkadaşların KCK konusunda kendilerini gözden geçirmeleri lazım.”

Yazının Devamı için: http://www.hinishaber.net/emrin-olur-sayin-basbakan-makale,214.html tıklayınız

Yorum Gönder