Engellemelere rağmen ‘Barış ve Özgürlük Gecesi’ kutlandı

07 Mayıs 2015 Perşembe 00:53

Erzurum’da Eftelya Kültür ve Sanat Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Barış ve Özgürlük Gecesi” polis ve ırkçı grupların salon sahibini tehdit ederek engelleye çalışmasına rağmen binlere kişinin katılımıyla kutlandı.

Engellemelere rağmen ‘Barış ve Özgürlük Gecesi' kutlandı
 Erzurum’da Eftelya Kültür ve Sanat Derneği tarafından geleneksel olarak organize edilen “Barış ve Özgürlük Gecesi” bu yıl son saatlerde polis ve ırkçı grupların etkinliğin yapılacağı salonun sahibini tehdit edip salonu kapattırmasına rağmen açık alanda gerçekleştirildi. Binlerce kişinin yanı sıra, HDP Erzurum milletvekili adayları, DBP ve HDP yöneticilerin de katıldığı merkez Palandöken ilçesi Mahallebaşı semt garajındaki kutlamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterleri asılırken sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehit namırın” sloganları atıldı. Etkinlik, saygı duruşu ve “Çerxa Şoreşe” marşının okunması ile başladı.

‘AKP, HDP’den korkuyor’

Etkinlikte konuşan HDP Milletvekili adayı Seher Akçınar Bayar, AKP hükümetinin HDP’de korktuğuna vurgu yaparak, HDP’nin baraj sorunu olmadığını söyledi. Bayar, Kürt özgürlük mücadelesindeki gençliğin önemine dile getirerek, kazanılacak bir zaferin gençliğin emekleri sonucu olduğunu ifade etti. HDP’li adaylardan Kamil Aydın ise 7 Haziran seçimlerinde kazanılabilecek bir zaferin gençliğin katkılarıyla olacağını vurguladı. 

Etkinlik gece geç saatlere kadar yerel şarkıcıların şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

DİHA

Yorum Gönder