Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya, neyiniz eksik!

15 Mart 2015 Pazar 19:57

Çanakkale'de 'Kürt sorunu yok, bitti' diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı söylemini Balıkesir’de “Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık böyle bir şey yok” sözleriyle sürdürdü.

Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya, neyiniz eksik!
Erdoğan, Balıkesir Kuva-i Milliye Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada “Varsa Kürt sorunu, yoksa Kürt sorunu…Türkiye’yi şurada yıllardır bununla meşgul ediyorlar” dedi. “Alevilik, Sünnilik neymiş bu. Var mı böyle bir şey?” diye soran Erdoğan, “Olmadığı halde bunu varmış gibi göstermek, bu ülkeyi bölmekten başka bir şey değil”dir dedi.

‘Diyarbakır’da bu işi bitirdik’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu ülkede hiçbir zaman bizim ‘Kürt’ diye bir sorunumuz olmadı. Ama kasıtlı olarak bu gündemde tutuluyor. 2005’te Diyarbakır’da yaptığım konuşmayla biz bu işi bitirdik. Benim Kürt vatandaşımın sorunu olabilir. Türk vatandaşımın ne kadar sorunu varsa, onun da o kadar sorunu var” dedi.

‘Alevilik, Sünnilik neymiş bu?’

Erdoğan, Balıkesir’de, Kuva-i Milliye Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “İslam dünyası, mezhepçilik fitnesinin siyasi bölünmüşlüğün, sosyal çalkantıların sancısı içinde kıvranıyorsa dönüp önce kendimizi sorgulayacağız” ifadesini kullandı.

“Alevilik, Sünnilik neymiş bu. Var mı böyle bir şey?” diye soran Erdoğan, “Olmadığı halde bunu varmış gibi göstermek, bunu varmış gibi pompalamak, bu ülkeyi bölmekten başka bir şey değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘Varsa Kürt sorunu, yoksa Kürt sorunu’

Erdoğan “bizim ‘Kürt’ diye bir sorunumuz olmadı” dedi ve devam etti:
“Kürtçülük… Kardeşlerim bu ülkede hiçbir zaman, bizim ‘Kürt’ diye bir sorunumuz olmadı ama kasıtlı olarak bu gündemde tutuluyor. 2005’te Diyarbakır’da yaptığım konuşmayla biz bu işi bitirdik. Benim Kürt vatandaşımın sorunu olabilir. Türk vatandaşımın ne kadar sorunu varsa onun da o kadar sorunu var. Abhaz’ın, Laz’ın, Çerkez’in, Boşnak’ın, Arnavut’un, Roman’ın onların da sorunu var. 36 ayrı etnik yapının hepsinin kendine göre sorunları var. Varsa Kürt sorunu, yoksa Kürt sorunu…Türkiye’yi şurada yıllardır bununla meşgul ediyorlar ve bunun sebebiyle 40 bin insan öldürüldü bu ülkede. Bölücü terör örgütüyle ülkemizin Güneydoğu bölgesi ne hale getirildi görüyorsunuz.

Biz havalimanı yapacağız, yaptırmıyorlar. Hani sen Kürdü seviyordun? Hani Kürdün temsilcisiydin? Yalan… Iğdır’ı yaptık havalimanını gittim açtım. Kars havalimanını yaptık, Ağrı havalimanını yaptık, hep burada benim Kürt kardeşlerim yaşıyor. Bunlar mı yaptı bunları? Biz yaptık. Yollarını yaptık. Hakkari Havalimanı’nı yapacağız, yaptırmadılar, ama gene yapacağız, onlara rağmen yapacağız, bölücü terör örgütüne rağmen yapacağız, istemeseler de yapacağız. Çünkü, bu 780 bin kilometre kare vatan topraklarında biz, ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Batı’da ne varsa, Güneydoğu’da da o olacak, Doğu’da da o olacak, Kuzey’de de Güney’de de her yerde bu olacak. Biz Kürt’ü Türk’ten ayırmadık, Türk’ü de Kürt’ten ayırmadık. Çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik.” 

‘Kürt sorunu da Kürt sorunu… Bırakın bu işleri’

“Kürt sorunu da Kürt sorunu… Bırakın bu işleri” diyen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz red politikalarını yıktık, inkar politikalarını yıktık, asimilasyon politikalarını yıktık, onları ayaklarımızın altına aldık. Biz buyuz. Biz 80 milyonun tamamını Allah için sevdik. Ama bunlar ikide bir ortaya çıktılar, Kürt sorunu da Kürt sorunu… Bırakın bu işleri. Bu milleti aldatmayın. Bizim böyle bir sorunumuz yok. Bize, siyasi Kürtçülük yapmayın. Eğer siyaset yapacaksanız, çıkın yapın. Olayın aslı bu, çıkın yapın. Evlatları dağlara kaçırıp Diyarbakır’ın göbeğinde anneleri ağlatmayın. Bu ülkede nice anneler ağladı. Bu yüzden nice anneler ağladı. Buna hakkınız yok.
Balıkesir’de anneler ağladı, Bursa’da anneler ağladı, sadece Çanakkale’nin kurtuluşunda değil, şimdi bile askere gittiğinde nice Mehmetler maalesef oralarda şehit oldu. Bunları yaşadık. Bunları yaşamak istemiyoruz. Onun için bir olmaya hep birlikte gayret edeceğiz.”

‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” dediklerini ifade ederek, “Şu bayraklar var ya işte mesele bu. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu yolda böyle yürüdük, böyle yürüyeceğiz. Kaybettiğimiz her an her gün, iyilik karşısında kötülüğün, masum karşısında zalimin fersah fersah mesafe kat edişini izlemek durumunda kalırız. Onun için çok çalışacağız” diye konuştu.


Yorum Gönder