Erdoğan'ın 'sen dur' uyarısı da işe yaramadı

30 Kasım 2011 Çarşamba 10:00

Başbakan Erdoğan'ın dersim tarışmalarında 'Sen artık dur' diye uyardığı AK Partili Metiner, TBMM'de 'Dersim'de katliam yapılmıştır' dedi. Bu sözler Meclis'i karıştırdı.

Erdoğan'ın 'sen dur' uyarısı da işe yaramadı
BDP, Dersim ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisini Genel Kurul gündemine getirdi. Önerge AKP, MHP ve bazı CHP'lilerin oylarıyla reddedildi.

"DEVLETLER TÖVBE EDERLER"

Önerinin aleyhinde söz alan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, herkesin geçmişi ile yüzleşmesinin zorunluluk olduğunu söyledi. Dersim isyanı ile PKK kalkışmasının birbirine benzediğini söyleyen Metiner, devlet eğer günah işlemişse tövbe eder ve özür dilerle diye konuştu. Dersim'de isyan değil ama korkunç bir vahşetin yaşandığını iddia eden Metiner, yaşananları 20. yüzyılın Kerbala'sı olarak nitelendirdi. Raporlarda Dersim'in Kürtleştiğini ve Cumhuriyet için çıban tariflerinin yapıldığını da aktaran Metiner, Erdoğan'ın özür dilemesini yanlış yere çekildiğini ve sözlerinin de çarpıtıldığını ifade etti.

MHP VE BDP'Lİ VEKİLLER İSYAN ETTİ


MHP ve BDP'li milletvekilleri Metiner'e büyük tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Metiner'i, Türk milletine ''katliamcı'' diyebilmesinden dolayı kınadığını söyledi. Metiner'in Meclisten ve Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini savunan Vural, ''bu ifadelerin, Ermeni soykırımı yapanlardan bir farkı olmamıştır. Sizi kınıyorum, yazıktır, günahtır, elinizde bir belge yok. Katliam yaptı diyorsun. Kimin elinde, ne silah var. Kininizi bu Mecliste kustunuz, yazıklar olsun size'' dedi. Tekrar kürsüye gelen Metiner, ''Bu öneri Meclis'te tartışılmasın'' demediğini belirtti. Dün Dersim sürgünlerini savunan bir milletvekilinin, ''İyi ki Dersim'den sürüldüler, iyi eğitim aldılar, medenileştiler adam oldular'' dediğini kaydeden Metiner, ''Bu büyük bir zulümdür, cinayettir, faşizmin ta kendisidir'' dedi.

MHP İLE BDP'Yİ EŞ TUTUNCA!

Metiner, MHP'lilerin laf atması üzerine, ''Dersimde masum halka yönelik katliam olduğunu'' söylediğini ''PKK olayı ile Dersim olayını BDP ile MHP yan yana getiriyor. Çünkü ikisi de bu olaydan nemalanmaya çalışıyor'' diye konuştu. MHP'li ve BDP'li milletvekilleri, Metiner'in bu sözlerine de yoğun tepki gösterdi. Bu sırada bazı muhalefet milletvekilleri ile iktidar milletvekillerinin karşılıklı tartıştığı gözlendi.
(Radikal)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

gernas amedi 7 yıl önce yorumlandı

Bilmediğin bir dil! değil o ismimle müsemma olan. Ne yazık ki senin gibiler için kaybettiğin değerler gibi dilin de pek bir kıymeti kalmamış, öyle anlaışılıyor. ger: gezmek, dolaşmak. nas ise tanımak, bilmek tanışıklık durumu vb. anlamlara gelir. gernas: gezip bilen analmına geliyor. Görgülü de denilebilir buna... Merakınıza merhem olduysam ne ala....

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

Gernas bey, çok içerlenmişin.Hangi milletten olduğunu bilemedim,isminden de pek bişey anlayamadım ibranicem yok.Ama belli ki çok üzmüşüz seni kusura bakma.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

gernas amedi 7 yıl önce yorumlandı

Yılmaz Acar senin gibi ruhunu satan kölelerin gerçekleri bilmesi zaten imkansız. Sus bari adam sansınlar, iftiralarla daha fazla alçalma. Araştırma önergesini niye redetti seninkiler, dersim için samimi olduğunuza inanan kim?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

mehmet bey yine her zamanki gibi cesur yüreğiyle olanı biteni dile getirmiş.yine israil pekaka sı ve demirelin chp si ayaklar altında.

0 Kişi beğendi.