Erzurum-Ağrı yolunda Kontra Faaliyetleri İddiası

14 Ocak 2016 Perşembe 21:32

Erzurum ve Ağrı karayolunda günlerdir uzun sakallı, ellerinde kaleşnikof marka silah taşıyan ve ellerinde isim listesi bulunan 6 kişilik bir grubun, araçlarda kimlik kontrolü yaptığı öğrenildi. Plakasız araç kullanıp kendilerini polis olarak tanıtan bu kişilerin halka küfürler savurması akıllara JİTEM'i getirdi.

Erzurum-Ağrı yolunda Kontra Faaliyetleri İddiası
 Kürdistan'da 1990'lı yıllarda binlerce Kürt işveren, aydın, yazar ve yurttaşı katleden devletin kontra güçleri, AKP'nin Kürdistan'da devreye koyduğu topyekûn savaş konseptiyle yeniden aktifleştirildi. Erzurum ve Ağrı karayolunda ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan uzun sakallı 6 kişilik bir grup, günlerdir yoldan geçen bir çok aracı durdurarak, kendilerini polis olarak tanıtıp, araç içlerini arıyor. Ellerinde liste olduğu belirtilen çete grubun durdurdukları araçlarda kimlik kontrolü yaparken, araçlara silah doğrultarak küfürler yağdırdığı belirtildi. 

Söz konusu gruba denk gelen ve isimlerinin gizli kalmasını isteyen yurttaşlar, grup bireylerinin kimsenin görüntü ya da video almaması için sürekli tehdit ve hakaretler savurduğunu belirtirken, bu kişilerin uzun sakallı, sivil giyimli ve düzgün bir Türkçe kullandıkları bilgisini paylaştı. 

Gizlice çekilen fotoğraflarda ise grubun araçlarının plakasız olduğu dikkat çekerken, kullandıkları aracın ise gri renkli Fiat Doblo marka araç olduğu görülüyor.

'Hepinizin geberme sırası gelecek!'

Grup tarafından araçları durdurulan ve can güvenliği endişesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir yurttaş ise grupta bulunan şahısların kendilerini ölümle tehdit ettiklerini belirterek, şahısların kendilerini polis olarak tanıtmalarına rağmen kimseye kimlik göstermediğini söyledi. Bu kişilerin araçta bulunan herkesin kimliğini alarak ellerindeki liste ile karşılaştırdığını belirten yurttaş, "Ellerinde uzun bir isim listesi vardı ve araçta bulunan herkesin kimliğini aldılar. Teker teker baktılar, bu arada bazı yolcular diretti. 'Sizin kim olduğunuzu bilmiyoruz, niye kimliklerimizi gösterelim' diye çıkıştılar. Ellerindeki silahları o yolculara doğrultup, 'Hepiniz teröristsiniz, hepinizin geberme sırası gelecek' diyerek tehdit ettiler. Araçta listede ismi bulunan kimseyi görmeyince gitmemize izin verdiler, ama bu kez telefonla kendilerini gizlice çekmeye çalışanları fark ettiklerinde ise 'O...ç.. çekmeyin o telefonları ...' diye küfür edip araçlarına binip gittiler" diye anlattı. 

'Bunlarda AKP'nin kontra güçleri'

Kürdistan'da 90'lı yıllarda devletin bünyesinde faaliyet gösteren JİTEM'in yerini AKP'nin oluşturduğu kontra güçleri aldığını ifade eden yurttaş, "Binlerce Kürt'ün yolunu böyle eşkıya gibi kesip infaz ettiler 90'lı yıllarda. AKP'nin kontra güçleri de bu kez de bu grup halinde önümüzü kesip DAİŞ gibi hareket etmekte. Tüm halkımızın bu gruplara karşın dikkatli olması gerekiyor. Bu gruplar Kürdistan'a Kürtleri infaz etmek için gönderilen çetecilerdir" diye konuştu.

Selman Keleş - DİHAYorum Gönder