Erzurum HDP 1. Sıra Milletvekili Adayı Seher Akçınar Bayar Kimdir?

09 Nisan 2015 Perşembe 12:54

2015 Genel seçimler için HDP Erzurum için 1. sıra seçimini Erzurum dışından bir aday tercihi yaparak süpriz bir karar verdi. İddialı bir konumda olan HDP hem kadın , hemde muhafazakar oyların alınması için Seher Akçınar Bayar 'ı 1. sıradan gösterdi. Seher hanımı kısaca tanıyalım...

Erzurum HDP 1. Sıra Milletvekili Adayı  Seher Akçınar Bayar Kimdir?
 -Sosyolog Seher Akçınar Bayar-

1982 yılında Adıyaman’ın Çelikhan İlçesi’nde doğdu. İlk Öğretimini burada, Orta ve Lise öğretimini Malatya'da tamamladıktan sonra 1998 yılında Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü kazandı. 

O zaman 28 şubat yönetiminin devam meden baskıcı uygulamaları Yükseköğretim Kurumu’nun başörtüsü yasakları nedeniyle üniversiteyi yarıda bıraktı. Yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra 2011 yılındaki 28 Şubat mağduru öğrenciler içini yapılan aftan yararlanarak kazandığı bölüme tekrar devam etti ve bölümü bitirdi. Yaklaşık on yıldır Diyarbakır’da ikamet etmektedir. 

İnsan Hakları Derneği vb. kuruluşlarda aktivist olarak görevlerde bulundu. Yine İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Diyarbakır Şubesi’nde şube başkanlığı ve şube başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. İnsan Hakları Araştırma Derneğinin kurucularındandır. Yine İHAD Diyarbakır Temsilcisi olarak faaliyetlerde bulundu. Çeşitli yayın organlarında yazılar yazan Bayar, Hür Bakış internet sitesinde yazılarına devam etmektedir. Yine, farklı basın yayın kuruluşlarında insan haklarına ilişkin çalışmalar yürütmektedir. Koma Jinan Azad (KJA) delegesi olup evli ve bir çocuk annesidir.


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 7

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şamil Yücel 3 yıl önce yorumlandı

EY DİYANET KURUMU! ALLAH’LA ALAY EDİLİR Mİ? MEVZU BAHİS OLAN ALLAH’SA SORARIM. SORMAZSAM SİZLER GİBİ GÜNAHKÂR OLURUM. EY ALLAH’LA ALAY EDENLER, ONCA YAZDIM. NEDEN MESAJIMA YANIT YOK? Ey bu işin ehli olan Sayın Diyanet işleri yüksek kurul üyeleri: İçinizden hanginiz eşinizi zina halinde yakaladığınız da dört tanık aramaya koşar? İlla dört tanık olması mı gerek? Üç olsa olmaz mı? Peki, Allah zina eden kadına doğru yolu, diğer bir deyişle namuslu olmaya zina etmeden önce değil de, neden zinadan sonraya erteliyor? Önce zina etmesi mi gerekiyor? Bu işin ehli olarak içinizden hanginiz akıl ve ilahi ahlakın ışığında bunun yanıtını verebilir. Bu ayeti Allah'a yama etmek: Allah'a iftira, hakaret, saygısızlık ve Allah’la alay etmek değilse peki nedir? Merak ediyorum. Bu mesajı alınca hala orada oturmaya devam edecek misiniz? Bu mesajım kimler ki, aşağıdaki ayet için Allah'ın katındandır diyorsa onlar içindir. Günde beş vakit namaz kılıp Allah'ın adını ananlara önem ve saygıyla duyurulur. Soru sorun diyorsunuz. Bende Allah'a olan inancımın, saygımın ve ilahi ahlakımın gereği olarak Allah'ın ve 78 milyonun huzurunda soruyor ve sorularıma yanıt bekliyorum. Onca yazdım. Sordum. Neden yanıt vermiyorsunuz? Merak ediyorum. Peki, sizlerin görevi ne? Maaş alıp yan gelip yatmak mı? İslam, sormadığı ve sorgulamadığı için bu acıları yaşıyor. Türkiye ileride aynı acıları yaşamasın diye soruyorum. Yanıt alıncaya kadar soracağım. Bakın dindar Cumhurbaşkanı bir zamanlar demişti ki, bu işi ehline sorun. Bende soruyorum. EDEP YAHU! ALLAH'IN KUTSAL AYETİNE BAKIN. “Zina eden kadınlarınız için, dört tanık getirin. Onlar tanıklık ederse, Allah o kadına doğru yol gösterinceye kadar onu evden dışarı çıkamayın..”(Kuran nisa15) Şamil Yücel. . .

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sedat sari 3 yıl önce yorumlandı

ya bence ak parti Abdurrahim firati kullanıyor çünkü kazanamiyacagini bildiği halde getirip 5 inci sıraya koydu sırf gidemesin diye adnan yılmaz kimki 2 inci sırayı verdin ama bizler artık uyandik çat karaseyh uyandı en azından..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

perprok 3 yıl önce yorumlandı

Her mücadele yapan insan milletvekili adayı edilmek zorundamı.bir yazar olarak mücadelesini devam ettirsin.Erzurumun ilçelerinde hiçmi aday edilecek parti çalışanı yoktuda adıyamandan aday ithal edildi.bence hdp haddini baya aştı.kendini kürtlerin ilahımı sanıyor.abdurrahim fırat bence bu konjoktürde desteklenmesi en mantıklı şahıstır kendi fikrime göre.fıratlarla herhangi bir akrabalık bagım yok,gerici bulurum üstelik eski hdp seçmeniyim ama dediğim gibi haddini çok aştı.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Ekber Aydın 3 yıl önce yorumlandı

Sonuç olarak akp, abdurrahim fıratı seçerek stratejik hata yaptı, çünkü hdp tabanından oy isteyecek yüzü yok, bir zamanlar koyu hadepli, dehaplıydı, köylerden kovacaklar bu şahsı. Yanı hdp nin oylarını bölmesi imkansız, erzurum kürtleri artık eskisi gibi değil, şuur oluşmuş bir kitle haline geldi, seher akçınar bayar muhafazakar ve dindar oluşuyla bölgemizin dindar olması hasebiyle sadece bölgedeki bayan oylarını değil genel anlamda olumlu bir imaj yaratacak ve ak partiye oy verecek olan türklerden de oy alacak. kürt alevi seçmenlerimiz bölgedeki en şuurlu seçmen profiline sahip, bu yüzden bilgili ve donanımlı olan seher hanıma oy verecekler, seher hanıma vermeseler dahi, hdp de azımsanmayacak kadar alevi milletvekili aday olduğu için yüzde on barajını rahat aşabilmeleri için alevi seçmen kardeşlerimizde hdp ye oy verecek. mhp bu durumda 2 tane milletvekilliği çıkarıyor zaten abdurrahim otomatikmen kaybediyor bu yüzden güney seçmnleri oylarını ziyan edipde verimez, hdp adayına verir

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Ekber Aydın 3 yıl önce yorumlandı

Seher Bayar Hanım ise bölgeye yabancı bir isim ama bu onun için dezavantaj değil, çünkü hdp de kollektif bir çalışma var, küskünler yok, tüm aday adayları da seher hanıma çalışacak ve en önemlisi abdurrahimin akrabaları olan şeyh saidin torunları da dindar olan bu hanımefendiye canı gönülden çalışıyor. seher hanım başörütüsünden dolayı mağdur olmuş islami kurdistani bir söylemi olan dindar bir kadın aday. demirtaş 47.000 oy aldı ve oylarını muhafaza ederse 1 milletvekilliği çıkarıyor hdp. seher bayarın karayazıya gitmesine gerek yok 10.000 oyun 9.000 i cepte. hınısta da kadın seçmenler bu dindar, bilgili ve akıllı kadın adaya teveccüh gösterecek çünkü hem ikna kabiliyeti var hem de muhafazakar cenahtan gelen bir isim. seher hanım doğru bir tercih olmuş olur.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Ekber Aydın 3 yıl önce yorumlandı

Abdurrahim Fırat bir kere pkk ve militanlarına 10 yıl avukatlık yaptı, hangi yüzle ak parti adına gelip oy isteyecek, halkımız enayi değil, sadece şuşarın bir kaç köyünden oy alır ama amca oğlu belediye reisi ali sait fırat hdpnin oylarını kaptırmaz. abdurrahim ,ali saite karşı seçimlerde köy köy kazanmaması için çalıştı, gün gelir devran döner, ali sait reis öcünü alacak. son sıraya konularak ne kadar değersiz olduğunu gösterdiler ve bildiğim kadarıyla şeyh said efendinin tüm ailesi abdurrahimin karşısında çalışıyor ve hdpye oy verecek, kısacası abdurrahim kendi öz akrabasından bile oy alamaz. Hdp kasım fırat ve bedri fıratı göstermedi çünkü 1.sırayı vermeseydi alt sıraya koysaydı yakışık almazdı ancak, bu iki şahsı hdp daha sonraki süreçte değerlendirecek. Ha keza Diyadin fıratı da.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Adem Kirmaci 3 yıl önce yorumlandı

Erzurum a yakişir bir aday. Bir kadin olarak ezilenlerden yana mucadele vermiş. Hakki hakikati soylemeye gayret etmiş bir bacimizdir. Erzurumlulara duşen ise bir oyunu verip boyle bir insana sahip çikmaktir

0 Kişi beğendi.