Erzurum'da DAİŞ bombacısını böyle 'Kaçırttılar'

06 Ocak 2016 Çarşamba 14:23

Erzurum'da cezaevine konmak yerine Aşkale'deki Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan ve "camdan kaçtığı" açıklanan DAİŞ bombacısı Mahmoud Al Ghanim'in, mahkum koğuşunda tutulmak yerine, 4'üncü katta, penceresi terasa açılan özel bir odaya yerleştirildiği ve buradan kaçtığı ileri sürüldü. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü ve Geri Gönderme Merkezi'nin "DAİŞ bombacısı" dediği Ghanim hakkında Aşkale'deki emniyet yetkililerinin, "Ülkesinde basit suçtan aranıyordu" açıklaması yapması skandalın üstünün örtülmek istendiği yorumlarına yol açtı.

Erzurum'da DAİŞ bombacısını böyle 'Kaçırttılar'
 Erzurum'da DAİŞ'in bombacılarından biri olması bilinmesine rağmen tutuklama yerine Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan ve tedavi için kaldırıldığı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden "kaçan" Halep doğumlu Mahmoud Al Ghanim (30) isimli çetenin göz göre göre bırakıldığına dair önemli iddialar ortaya atıldı. Cezaevi yerine Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi'nde tutulduğu öğrenilen Ghanim'in, Geri Gönderme Merkezi'nde tutulduğu, bir haber ajansına açıklamalarda bulunan ismi saklı emniyet yetkilisi tarafından da doğrulanırken, aynı yetkili, "Mahmoud Al Ghanim, ülkesinde basit bir suçtan aranan bir göçmen. Gözaltına alınıp sınır dışı edilmek üzere prosedür gereği Aşkale ilçesindeki Kabul Barınma ve Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edilmiştir. Kampta bekleyen Ghanim rahatsızlanınca hastaneye sevki uygun görülmüş. Tedavi gördüğü sırada da kaçmış" ifadelerinde bulundu.

EGM 'DAİŞ bombacısı' dedi

Ancak bu iddia, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından 15 Aralık 2015 tarihinde 81 ilin Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen, "Gizli" ibareli 0558 sayılı yazıda yalanlanıyor. EGM, kaçan kişinin DAİŞ'li bombacı olduğunu bildirdiği, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün de emniyete "Bu adam IŞİD bombacısıdır" şeklinde bildirimde bulunduğu ortaya çıkmıştı. Canlı bombanın tedavi edilmek için kaldırıldığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden elde edilen bilgilere göre, polis nezaretinde hastaneye getirilen Ghanim, hastanenin eksi birinci katındaki tutsak koğuşuna götürülmek yerine, dördüncü kattaki Ortopedi Servisi'ne götürüldü ve özel bir odada tedavisi yapıldı.

4'üncü kattan nasıl kaçtı?

"Camdan kaçtı" denilen canlı bombanın ise hastanenin 4. katında bulunan odanın camından nasıl kaçtığı akıllarda soru işareti bıraktı. Şu ana kadar yetkililerden olaya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Direk odanın camından inilebilen ara terasa inmiş olabileceği düşünülen canlı bombanın, buradan da yangın merdivenine ulaşıp kaçmayı başardığı kabul edilse de bunun yapılabilmesi için dakikalara ihtiyaç var. Yaşananlar, canlı bombanın polislerce "Salıverildiği" ihtimalini güçlendirir mahiyette.

Hastaneye gerçek ismi ile kaydedilmemiş

Canlı bombanın Araştırma Hastanesi'ne getirilmesi hem hastane çalışanları hem de emniyet yetkilisinin bir haber ajansına verdiği demeçte kesinlik kazanırken, hastaneye hangi tarihte getirildiği bilinmeyen canlı bombanın gerçek ismi ile girişinin yapılmadığı da ortaya çıktı. Hastane kayıtlarında yapılan isim aramasında "Mahmoud Al Ghanim ismi ile hastaneye giriş yapılmamıştır" sonucu alınırken, canlı bombanın hangi isimle girişinin yapıldığı ise bilinmiyor.

'Birileri serbest bıraktı'

Hastanede görevli, isminin gizli tutulmasını isteyen bir yetkili, "Böyle kişiler için hastanenin zemin katında tutsak koğuşları var. Oradan kaçması imkansız. Normalde Ortopedi Servisi camlarından da kaçması imkansız ama kaçmasına göz yumulursa bunu başarabilir. Birilerinin kaçmasına göz yumduğu ya da serbest bıraktığı açık" dedi.Yorum Gönder