Erzurum'da HDP'nin bayrağını indiren askerler suçüstü yakalandı

20 Mayıs 2015 Çarşamba 12:33

Erzurum'un Hınıs ilçesi kırsalında asılı bulunan HDP bayrağını indiren askerler, bölgedeki karayolunda seyir halinde olan HDP'lilerce görüntülendi.

Erzurum'da HDP'nin bayrağını indiren askerler suçüstü yakalandı
 HDP'liler, askerlerle tartıştı, gazeteciler de bu tartışmayı kameraya kaydetti. Askerler, silah doğrultarak HDP'lileri tehdit ederken, askerlerin başındaki rütbeli ise, halkın iradesini tanımadığını belirterek, "Görüntüleri gözümün önünde silin. Bizde bayrağı indirdiğimiz yere dikelim" dedi. 

Erzurum'un Hınıs İlçesi'nde DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in katıldığı mitingin ardından Akören köyü Ambarcı Karayolu üzerinde bir ağaca asılı olan HDP bayrağını indirmek isteyen askerlere HDP Van Milletvekilli adayları Seher Akçınar Bayar ve yurttaşlar tepki gösterdi. Siyasi bir partinin bayraklarını indirmenin suç olduğunu söylemesi üzerine bazı askerler yurttaşlara silah doğrultarak, "sıkarım size sıkarım" diyerek tehdit etti.
Üsteğmen Cengiz adlı rütbeli, gruba bağırarak olayın görüntülerini çeken Dicle Haber Ajansı muhabirlerinin görüntü almasını engellemeye çalıştı. Cengiz, HDP adayı Seher Akçınar Bayar'a "Görüntüleri gözümün önünde silin. Bizde bayrağı indirdiğimiz yere dikelim" dedi. 

'Askerler tehdit etti'

Askerin ve polisin ciddi bir provokasyon peşinde olduğunu söyleyen Bayar, "Hınıs mitingimizin ardından yol üzerinde bir grup askerin yol kenarında bir ağacın üzerine asılı olan HDP bayrağını indirdiğini gördük. Biz bayrağın indirilmesini gördüğümüz an araçlarımızdan inip müdahale ettik. Üsteğmen Cengiz adında askerle konuştuk ve yaptıklarının doğru olmadığını söyledik. Çünkü kamusal alan değil orası her hangi bir alan, dağın başı, bir yurttaşımız HDP bayrağını asmış. Maalesef asker orada her hangi bir yasal gerekçesi olmaksızın bayrağımızı indirmiştir. Açıkça bir suç işlemişlerdir. Bir rütbelinin bayrağımızı indirme hakkı yoktur. Askerin bize karşı tutumu problemliydi. Ellerinde silah bulunan bazı askerler silahlarını kaldırarak 'sıkarım' şeklinde tehditte bulundular. Bizi ısrarla provokasyona çekmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

'Halkın iradesini tanımıyorum'

Bayar, askerin kendilerine, "üzerimde bu üniforma var. Rütbem gereği ben bu konuşmayı yapıyorum ve halkın iradesini tanımıyorum" dediğini belirterek, "Orada bizler halkın iradesi olan milletvekili adayları olarak vardık. Sözlü çatışmamız söz konusu oldu. Elimizde görüntüler var. Parti olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Hiçbir şekilde provokasyonlara gelmeyeceğiz. AKP'nin askeri, polisi dağın başında asılı olan HDP bayrağına bile tahammül edemiyor. Bizler HDP olarak bunun cevabını 7 Haziranda sandıklarda göstereceğiz" şeklinde konuştu.

Askerlerin görüntülerinin silinmesindeki ısrarının hukuksuzluklarının üstünü örtmek için olduğunu söyleyen Bayar, "Basının görüntü almasını engellediler. Basına ve görüntü almaya çalışan arkadaşlarımıza tehditler savurdular. Yaptıkları hukuksuz müdahalenin kayda alınmasını istemediler ve 'bizlere siz basına söyleyin görüntüleri silsinler ben de bayrağı indirdiğim yere tekrar koyayım' dedi. Biz basının özgür olduğunu ve istediği gibi görüntü alması gerektiğini söyleyerek indirdiğiniz bayrağımızı tekrar yerine koymanız gerekiyor. İndirdikleri bayrağımızı asmadılar bizde ellerinden aldık ve yolumuza devam ettik" dedi.

DİHA

Yorum Gönder