Erzurum'da Siyasi Tutsaklara Doktor İşkencesi

21 Ağustos 2015 Cuma 10:49

300'den fazla siyasi tutsağın bulunduğu Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde 18 ağır hasta tutsak bulunmasına rağmen sadece bir doktorun haftada 2 gün, yarımşar saat revirde bulunması tutsakları isyan ettirdi.

Erzurum'da Siyasi Tutsaklara Doktor İşkencesi
 Görevli doktorun, keyfi bir uygulama ile hastaları muayene etmediği, hastaneye sevk işlemleri için izin vermediği, hastaların daha önceden kullandığı ilaçlara bile reçete yazmadığı öğrenildi.

Hak ihlalleriyle sık sık gündeme gelen Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde sorunlar bitmek bilmiyor. 18'i ağır hasta olmak üzere 300 tutsağın bulunduğu cezaevinde tek bir doktor görevli durumda. Cezaevinde bulunan tek doktorun ise sadece Pazartesi ve Perşembe günleri revirde yarımşar saat durduğu öğrenildi. Bu kadar kısa süre görev yapmasına rağmen tedavi için yanına gelen hasta tutsaklara, hakaretvari şekilde yaklaştığı belirtilen Z.K. isimli doktorun, tedavi yapmadığı gibi, durumları çok ciddi olmasına rağmen tutsakların sevklerine de izin vermiyor. Tutsakların ilaçlarını da keyfi olarak yazdırmayan Z.K., tutsakların ısrar etmesi üzerine ise haklarında tutanak tutuyor. Ölüm sınırında hastaların olmasına rağmen uzman doktorun bulunmadığı cezaevindeki tutsaklardan Selman Gülbahçe, İHD Erzurum Şubesi'ne mektup göndererek sorunun çözümü için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Doktor haftada bir saat cezaevinde durmakta

Gülbahçe, "Ciddi sağlık sorunları ile yüz yüze kalmaktayız. Bu dakikalarla sınırlı sağlık hizmeti ile mevcudu 300'ü aşan bizlerin tedavi olmayacağımız aşikârdır. Ciddi sağlık sorunları ve ihmalkarlıklarla yüz yüze kalmaktayız" dedi.

'Teşhis ve tedavi yapılmıyor'

Gülbahçe, gönderdiği mektubunda doktorun keyfi olarak tutsakların hastalıklarını teşhis etmediğine dikkat çekerek sağlık sorunları olan arkadaşlarının ise durumlarını giderek kötüye gittiği ifadelerine yer verdi. Mektupta, "Revirde görevli Doktor Z.K. muayene yapmamakta, şikâyetlerimizi dahi dinlememekte. Alaya alır bir şekilde değerlendirmeler yapmaktadır. Uzman hekim olmadığı gibi işin ehli de değildir. Hastaneye sevk ihtiyaç taleplerinde keyfice geri çevirmektedir. Kullanmamız gereken ilaçları keyfi bir şekilde yazmamakta ve ilaçları yazdırma ısrarımızda ise keyfi tutanaklar tutmaktadır. Hastalıklarımızın safhaları da bu yüzden gün geçtikçe ilerlemektedir" ifadelerine yer verdi.

Gülbahçe, mektubunun sonunda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak sorunun en kısa sürede çözülmesi ve Z.K. adlı doktorun keyfi muamelelerinden dolayı görevden alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

HINIS HABER - DİHA ( Selman Keleş )


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder