Eş zamanlı KCK operasyonu: Bu kez avukatlar hedefte

23 Kasım 2011 Çarşamba 01:53

Başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilde farklı adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen polis, 60’a yakın kişiyi gözaltına aldı.

Eş zamanlı KCK operasyonu: Bu kez avukatlar hedefte

İstanbul, Bursa ve Denizli'nin de içinde olduğu 16 ilde KCK'ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında, Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevinde görüşen 47 avukatın da aralarında bulunduğu 60 kişi gözaltına alındı. 

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen KCK'ya yönelik operasyon kapsamında, Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevinde görüşen 47 avukatın da aralarında bulunduğu 51 kişiye yönelik gözaltı kararı olduğu ve bunlardan çoğunluğunun İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığı ifade edildi. Soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcıları Adnan Çimen ve İsmail Tandoğan'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen avukatlardan 18'inin İstanbul Barosu'na kayıtlı avukatlar olduğu dile getirildi.

İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesince gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin kaldığı ve çalıştıkları yerlere ilişkin arama kararı verildiği de belirtilirken, barodan gözlemci avukatların gelmesiyle birlikte hukuk bürolarında arama yapılacağı da kaydedildi. Haklarında gözaltı kararı verilen avukatların hepsinin, İmralı Cezaevinde yatan Öcalan ile zaman zaman haftalık olağan görüşmeleri gerçekleştiren avukatlar olduğu ve bu avukatların, Öcalan'ın talimatlarını örgüte iletmek suçlamasıyla gözaltına alınacağı aktarıldı. Soruşturma kapsamında İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Denizli'nin de aralarında bulunduğu 16 ilde operasyon yapılırken, Diyarbakır'da yürütülen KCK operasyonunun, bu operasyonların dışında olduğu bildirildi. 

Bu arada gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözetim alında tutulan avukatların, Avukatlık Yasası uyarınca, Emniyette ifade vermeyecekleri ve avukatların tamamının gözaltına alınmasından sonra İstanbul Adliyesine sevk edilecekleri öğrenildi.

Eski Milletvekili Mahmut Alınak'ın Evi de Arandı

Kars'taki evi ve iş yeri basılan eski milletvekili Mahmut Alınak'ın İstanbul'daki evine de baskın düzenlendi. Baskın sırasında evde bulunan Alınak ve kızının telefonlarına el konulduğu belirtilirken, arama ve gözaltılara karşı çıkan Alınak ile polisler arasında tartışmaların yaşandığı öğrenildi.

Ajanslar

Yorum Gönder