Esed sınıra dayandı!

10 Nisan 2012 Salı 01:10

Esed’in askerleri Türkiye’ye kaçan iki Suriyeliyi öldürdü. Suriye’deki iç savaş artık tüm sıcaklığıyla Türkiye sınırına kaydı. Önceki gece saat 04.00 sıralarında Türkiye ile Suriye sınırında ağır silah sesleri duyuldu.

Esed sınıra dayandı!
Suriye’deki iç savaş artık tüm sıcaklığıyla Türkiye sınırına kaydı. Önceki gece saat 04.00 sıralarında Türkiye ile Suriye sınırında ağır silah sesleri duyuldu. Suriye’nin Sucu ile Maarin köyleri ve çevresindeki yüksek tepelerde mevzilenen askerler, zeytin bahçesinde sıkıştırdığı muhaliflere ağır silahlarla ateş açtı. Çatışma sesleri, Kilis’ten duyuldu. Çatışmaların ortasında kalan bir bölümü yaralı yaklaşık 100 Suriyeli, günün ilk ışıkları ile birlikte Öncüpınar Sınır Kapısı yakınında bulunan mayınlı alandan Kilis’e geçmeye başladı. 


Bazı Suriyeliler de güvenlik barikatlarını aşıp sınıra giderek, yakınlarına yardımcı olmaya çalıştı. Polis takviye ekip isteyerek konteyner kentten çıkmaya çalışan Suriyelileri engelledi. Bazı Suriyeliler, kampta bulunan itfaiye araçları, konteyner kentin içerisindeki konteynerlerin üzerine ve gözetleme kulelerine çıkarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine slogan attı. Sınırda güvenlik önlemi alan polis, can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle bölgedeki gazeteci ve sivilleri uzaklaştırdı.

Konteyner kente kurşun yağdı

Esed güçlerinin açtığı ateşle yaralanan ve bu şekilde Türkiye’ye sığınan 19 kişi Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan ikisi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Açılan ateş sonucu seken kurşunlardan bazıları Öncüpınar Gümrük Kapısı Hac Konaklama Tesisleri’ndeki konteyner kente isabet etti. Konteyner kentte görev yapan polis memuru Ali Kaplan ve tercüman Sevgi Topal ile iki Suriyeli mülteci yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Olaylar üzerine bir açıklama yapan Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Öncüpınar Sınır Kapısı’na Türk tarafından geçişlerin güvenlik nedeniyle durdurulduğunu bildirdi.

Odabaş şunları kaydetti:

“Suriye güvenlik güçleri ile muhalifler arasındaki bu çatışmaya, Türk güvenlik güçlerinden hiçbir şekilde müdahale olmamış, polis, jandarma ve sınır birlikleri silah kullanmamıştır. Konteyner kentte yaralanan Suriye vatandaşı geçici sığınmacılar ve yaralanan iki görevli Türk vatandaşı, Suriye güvenlik güçleri ile muhaliflerin çatışmasından seken kurşunlarla yaralanmışlardır.’’

Esed rejimine karşı savaşan Hür Suriye Ordusu ülkeden kaçmak isteyen muhaliflere keskin nişancıların ateş açtığını, konteyner kentteki iki kişinin de kafasından vurulduğunu iddia etti.

ABD Suriye’yi kınadı

Öte yandan ABD yönetimi, Suriye rejimine bağlı güçlerce Türkiye- Suriye sınırında ateş açılmasını kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, “Suriye rejimince sınır ülkelerindeki sığınmacılara yönelik tüm saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Taraf

Yorum Gönder