Fırat :'Şeyh Said’in mezarı orduevinde'

07 Şubat 2012 Salı 13:29

Hınıs Haber'in eski yazarlarından Avukat Abdurrahim Fırat, son günlerde kamuoyunda gündeme gelen Şeyh Sad'in mezar yeri ile ilgili DHA'na flas bir açıklamada bulundu. Fırat, Diyarbakır Orduevini işaret etti. İşte Milliyet Gazetesin'de geçen o haber...

Fırat :'Şeyh Said'in mezarı orduevinde'

Cumhuriyet’in ilk yıllarında bastırılan isyanın elebaşı olduğu gerekçesiyle 47 arkadaşıyla birlikte Diyarbakır’da idam edilen Şeyh Said’in torunu Mehmet Sıddık Fırat’ın oğlu, avukat Abdurrahim Fırat, dedesinin saklanan mezarının Diyarbakır Orduevi önünde olduğunu iddia etti.

87 yıldan bu yana gizli tutulan dedesinin mezar yerini devletten açıklamasını isteyen avukat Fırat, şunları söyledi: “Dedem Şeyh Selehattin efendiden biliyorum. Onun Fatiha okuduğu bir yer vardı. Şu anda Alman Hastanesi olarak kullanılan Diyarbakır Orduevin bitişiğinde olan bir nokta. Zaten orası önceden Diyarbakır şehir mezarlığıymış. Kamulaştırmalar sonucu bir kısmı yerleşime açılmış. Şu anda Şeyh Said ve arkadaşlarının bulunduğu yer hâlâ boş. Bir kısmında Orduevi bahçe duvarı var. Bir yerde de bizim mezar yeri olarak bildiğimiz bir yer.”
DHA (Milliyet)

Yorum Gönder